,,Wolontariat jest przygodą, wyzwaniem, szansą na bycie z innymi, na uczenie się od innych, jest czymś co się po prostu lubi i kocha. Jest pasją, a nie wyrzeczeniem!"

Jakub Wygnański

Powyższe motto towarzyszy nam w codziennych działaniach wolontaryystycznch. Wolontariat - to nasza druga klasa, to cudowne spotkanie pokoleń!
Pomagając innym - pomagamy sobie!

Zapraszam do współpracy

Opiekunowie Anna Samborska, Barbara Bożena Brzozowska

Zostań wolontariuszem!
Podaruj część swojego czasu potrzebującym
Czekają na Ciebie dzieci, młodzież,
osoby niepełnosprawne, chore, samotne, starsze…
Warto pomagać!
Wolontariat rzeźbi człowieka!

Jeszcze dziś podejmij decyzję!

Spotkania wolontariuszy – czwartek 15 - 16.45 s. 110

Zapraszamy osoby zainteresowane

Opiekunowie:

Anna Małgorzata Samborska
Barbara Bożena Brzozowska

Klub Ośmiu

Archiwum

wolontariat2

wolontariat

 

Dnia 17.05.2018r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 wraz z opiekunkami uczestniczyli w warsztatach artystycznych w Osiedlowym Klubie ,,Kaktus”. Zajęcia przeprowadziła instruktorka arteterapii pani Urszula Roszkowska. Wolontariusze wykonywali przypinki z kolorowego tiulu i ozdabiali je koralikami. Wykonaną biżuterię uczniowie podarują swoim mamom z okazji Dnia Matki. Inicjatywa została zrealizowana w ramach realizacji Projektu ,,Dobro to norma – bądź normalny!!!” - ,,Dobro podaj dalej…”.

Opiekunki: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniu 29.04.2018r. po raz kolejny uczniowie SP Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym na Stadion Miejski na mecz piłki nożnej Jagiellonia Białystok – Wisła Kraków. Przedsięwzięcie miało na celu wychowanie nowego pokolenia kibiców, naukę kulturalnego dopingu i dobrej zabawy podczas widowisk sportowych, a także aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej oraz propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. W wyjściu uczestniczyło 45 uczniów z kl 0 – VII. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stadionu, spotkania z piłkarzami oraz poznania atmosfery kibicowania. Wydarzenie bardzo podobało się uczniom i będzie kontynuowane w przyszłości.

Koordynator wyjścia – Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniu 14.04.2018r. po raz kolejny uczniowie SP Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym na Stadion Miejski na mecz piłki nożnej Jagiellonia Białystok – Górnik Zabrze. Przedsięwzięcie miało na celu wychowanie nowego pokolenia kibiców, naukę kulturalnego dopingu i dobrej zabawy podczas widowisk sportowych, a także aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej oraz propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. W wyjściu uczestniczyło 45 uczniów z kl 0 – VII. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stadionu, spotkania z piłkarzami oraz poznania atmosfery kibicowania. Wydarzenie bardzo podobało się uczniom i będzie kontynuowane w przyszłości.

Koordynator wyjścia – Anna Samborska, Barbara Brzozowska

 

W dniach 16 –17.03 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu”, Szkolnego Koła PCK oraz Koła Caritas aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności. Celem zbiórki jest dotarcie z pomocą żywnościową do jak największej liczy osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie oraz zapewnienie im godnych Świąt Wielkanocnych. Jak to działa? Banki Żywności z pomocą wolontariuszy będą najpierw zbierać, a potem w swoich magazynach sortować, ważyć i liczyć żywność. Następnie przekażą ją współpracującym z nimi, lokalnym organizacjom społecznym: hospicjom, domom samotnej matki, schroniskom dla ofiar przemocy, noclegowniom dla bezdomnych, jadłodajniom dla ubogich, rodzinnym domom dziecka, świetlicom środowiskowym. Z pomocy żywnościowej na święta skorzystają również rodziny wielodzietne, osoby chore, samotnie wychowujące dzieci, bezdomne oraz żyjące w ubóstwie. Wolontariusze zbierali żywność w Hipermarketach ,,Carrefour" oraz ,,Biedronka” przy ulicy Wrocławskiej. Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia ,,Ku Dobrej Nadziei” oraz ,,Jeden świat”. Zbiórkę przeprowadziło 38 wolontariuszy angażujących się w działania prospołeczne. Serdecznie dziękujemy Darczyńcom oraz wolontariuszom i rodzicom za zaangażowanie i wsparcie!!!

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Teresa Adamska, Aleksandra Kałuża

Dnia 4 kwietnia 2018 roku w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku odbyła się uroczysta Gala, podczas której poznaliśmy laureatów XXIII Białostockiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Była to doskonała okazja do podziękowania   młodym   wolontariuszom  i  wolontariuszkom  za  ich  pracę  i  zaangażowanie na rzecz potrzebujących. Podczas gali Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski wyróżnił laureatów w dwóch kategoriach: „Ósemeczki” i „Ósemki”. „Ósemeczki” otrzymały honorowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Z kolei „Ósemki” statuetki Franciszka wyrzeźbione z drewna gruszy przez podlaskiego artystę plastyka Zbigniewa Wasiluka oraz zaproszenie do udziału w gali kończącej ogólnopolską edycję XXIV Konkursu w Trzebiatowie (16-18.06.2018). W jubileuszowej edycji Konkursu udział wzięło 66 społeczników, w tym 16 w kategorii wiekowej 10-13 lat („Ósemeczki”) oraz 50 uczniów w kategorii wiekowej 14-19 lat („Ósemki”). Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski wyróżnił i nagrodził Uczniów - Kandydatów  do  tytułu „Wspaniałych” wśród których znalazły się 3 uczennice naszej szkoły: Julia Wasilewska VIa, Kamila Ochałek Vd, Katarzyna Mróz VIIc.

Laureatką Samorządowego Konkursu Nastolatków ,,Ośmiu Wspaniałych” w kategorii ,,Ósemeczka” została wolontariuszka Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44: Julia Wasilewska. Nagrodzonym i wyróżnionym wolontariuszom oraz ich rodzicom serdecznie gratulujemy!!!

Anna Samborska, Barbara Brzozowska

www.bialystok.pl

www.poranny.pl

W dniach 22 - 23.03.2018 r wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 oraz Szkolnego Koła PCK zorganizowali kwestę czerwonokrzyską oraz kiermasz ozdób świątecznych. Zebrane środki zostaną przeznaczone na rzecz podopiecznych PCK. Serdecznie dziękujemy Wszystkim Darczyńcom za wsparcie!!! Anna Samborska, Barbara Brzozowska

             Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 z klas III – VII oraz uczniowie klasy VI a w dniach 11 – 17. 03.2018r. uczestniczyli w wyjeździe na ,,zieloną szkołę” w Szklarskiej Porębie. W wyjeździe brało udział 38 uczniów i 4 opiekunów. Podróż rozpoczęliśmy wyjeżdżając pociągiem z Białegostoku do Jeleniej Góry, a następnie autokarem do Szklarskiej Poręby. Dla większości uczniów była to pierwsza przygoda podróżowania pociągiem.

Po przyjeździe zostaliśmy zakwaterowani w Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia w budynku „Wulkan”. Na spotkaniu organizacyjnym uczniowie zostali zapoznani z regulaminem Ośrodka oraz obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Po spożyciu obiadokolacji wyruszyliśmy na wycieczkę pieszą na Krucze Skały i Krzywe Baszty. Bardzo zmęczeni podróżą, ale szczęśliwi i zachwyceni pięknymi widokami udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. Następnego dnia odbyła się wycieczka piesza do Leśnej Huty, gdzie uczniowie obejrzeli pokaz produkcji wyrobów szklanych oraz uczestniczyli w warsztatach zdobienia szkła. Każdy samodzielnie mógł zaprojektować i wykonać szlif na szklance, którą potem mógł zabrać do domu. Korzystając z pięknej pogody po południu uczestniczyliśmy w zajęciach rekreacyjno – sportowych oraz w konkursie piosenki – karaoke. Wieczorem odbyła się dyskoteka integracyjna ze wszystkimi uczestnikami „zielonych szkół” przebywającymi wspólnie z nami w ośrodku. We wtorek udaliśmy się na wycieczkę autokarową do Karpacza, który zwiedzaliśmy z przewodnikiem. Kąpaliśmy się w Parku Wodnym „Tropikana” Hotelu Gołębiewski. Dzięki uprzejmości przedstawicieli Hotelu uczniowie otrzymali słodki upominek - ciasteczka Firmy „Tago”. Po obiedzie wspólnie z przewodnikiem wyruszyliśmy na wycieczkę pieszą do Muzeum Mineralogicznego. Oglądaliśmy film edukacyjny, wypełnialiśmy karty pracy oraz braliśmy czynny udział w quizach i konkursach zorganizowanych przez pracowników Muzeum dotyczących skał i minerałów Karkonoszy.

We środę wspólnie z przewodnikiem górskim udaliśmy się na wycieczkę pieszą do Wodospadu Kamieńczyka wędrując szlakiem Karkonoskiego Parku Narodowego. Był też czas na podziwianie pięknych widoków i odpoczynek w schronisku górskim. Kolejną atrakcją dla uczniów były warsztaty zdobnicze prowadzone przez rzemieślników ze Skansenu „Żelazny Tygiel”, gdzie uczniowie własnoręcznie tworzyli średniowieczną biżuterię oraz materiałowe lalki tzw. ,,Motanki”. Było to okazją do odkrycia w sobie uzdolnień artystycznych i manualnych. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością. Podsumowaniem dnia były zabawy i gry integracyjne oraz kalambury.

Kolejnym punktem „zielonej szkoły” była wycieczka do Wodospadu Szklarki oraz Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego. Odbyły się tam edukacyjne zajęcia multimedialne dotyczące flory i fauny Karkonoszy, dokonano porównania terenów górskich i nizinnych oraz roślinności i warunków pogodowych. Uczniowie oglądali film, wypełniali karty pracy oraz przeszli do dolnej stacji kolei linowej na Szrenicę.

            Zwieńczeniem i podsumowaniem wszystkich pieszych wędrówek było wyjście na Skałki Miłości skąd uczniowie mogli podziwiać przepiękną panoramę Szklarskiej Poręby, Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Uczniowie mieli zorganizowane zajęcia z zakresu edukacji medialnej. Mieli możliwość autoprezentacji, ćwiczenia emisji głosu, śpiewania. Uczennice kl. V a Julia i Oliwia Szugzda oraz Ela Ignatowska nagrały piosenkę w profesjonalnym studio nagrań pod kierunkiem instruktora.
            Na zakończenie pobytu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, wspólne śpiewanie piosenek oraz słuchanie karkonoskich legend i opowieści Ducha Gór „Karkonosza”. W dniu wyjazdu na spotkaniu podsumowującym wręczono dyplomy za udział w organizowanych licznych konkursach.
            Wyjazd na „zieloną szkołę” był doskonałą formą edukacji, integracji uczniów oraz rekreacji. Wielu uczniów podczas pobytu przełamało swoją nieśmiałość, ograniczenia, poprawie uległy relacje interpersonalne, komunikacja oraz współpraca w grupie. Pomimo zmieniających się warunków pogodowych oraz temperatury (od +19 stopni w dniu przyjazdu do -11 stopni w dniu wyjazdu) podczas pobytu panowała wspaniała atmosfera. Mogliśmy odczuwać ,,cztery pory roku”. Zielona szkoła zamieniała się w białą szkołę! Uważamy, że taka inicjatywa przyczyniła się do wszechstronnego rozwoju uczniów i jest godna propagowania.

   Organizatorzy i opiekunowie ,,zielonej szkoły”: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Mariola Konopko, Joanna Żebrowska – Gogiel.

Białostoccy wolontariusze walczą o miano „Wspaniałego”. Indywidualne rozmowy z 66 kandydatami zgłoszonymi do konkursu „Ośmiu Wspaniałych” to szansa na poznanie ich działalności w wolontariacie, motywacji, wzorów do naśladowania. Na najlepszych czekają nagrody oraz wyjazd na ogólnopolski finał konkursu.

Celem konkursu „Ośmiu Wspaniałych” jest rozwój idei wolontariatu poprzez zwrócenie uwagi na młodych ludzi, którzy aktywnie działają na rzecz otoczenia i są wzorem dla rówieśników. To ważne, aby rozbudzać wrażliwość dzieci i młodzieży na potrzeby innych, inspirować do niesienia pomocy tam, gdzie jest ona niezbędna. Od lat w naszym mieście ten konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Dwa lata temu tytuł „Wspaniałej Polski” otrzymała białostoczanka – Patrycja Tryniszewska wolontariuszka ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44.

W czwartek 8 marca 2018r. rozpoczęły się przesłuchania młodych wolontariuszy i wolontariuszek – uczestników Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. W dniach 8 - 9 marca 2018r. kapituła konkursowa przeprowadzi rozmowy z 50 kandydatami w wieku od 14 do 19 lat („Ósemki”) i 16 kandydatami 10-13-letnimi („Ósemeczki”). Rozmowy z młodymi wolontariuszami to okazja do poznania ich działalności i motywacji.  

Spotkania kandydatów z kapitułą konkursową, złożoną m.in. z przedstawicieli duchowieństwa, kuratora oświaty, Urzędu Miejskiego i inicjatora konkursu – Fundacji „Świat na TAK”, odbywały się w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3. Już tradycyjnie w komisji znajduje się także finalista poprzedniej edycji. W tym roku jest to Ewelina Kirpsza – laureatka 22. białostockiej edycji.

Jury wybierze ośmiu laureatów w dwóch kategoriach: „Ósemeczki” i „Ósemki”. Laureaci otrzymają honorowy tytuł oraz nagrody. „Ósemkom” wręczone zostaną także statuetki Franciszka przygotowane z drewna gruszy przez artystę plastyka Zbigniewa Wasiluka. Wyniki zostaną ogłoszone w trakcie uroczystej gali 4 kwietnia 2018r.

Laureaci w kategorii „Ósemki” zostaną zaproszeni do reprezentowania Miasta Białystok podczas 24. ogólnopolskiego finału w Trzebiatowie (8-10 czerwca).

W rozmowach z Kapitułą konkursową uczestniczyły 3 wolontariuszki Szkolnego Klub Wolontariusza ,,Klub Ośmiu” przy SP Nr 44 – Kamila Ochałek V d, Julia Wasilewska VI a, Katarzyna Mróz VII c godnie reprezentując szkołę. Wolontariuszkom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!!!

Anna Samborska, Barbara Brzozowska

bialystok.pl

W dniu 17.02.2018r. po raz kolejny uczniowie SP Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym na Stadion Miejski na mecz piłki nożnej Jagiellonia Białystok – Cracovia Kraków. Przedsięwzięcie miało na celu wychowanie nowego pokolenia kibiców, naukę kulturalnego dopingu i dobrej zabawy podczas widowisk sportowych, a także aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej oraz propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. W wyjściu uczestniczyło 45 uczniów z kl 0 - VII oraz 5 opiekunów. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stadionu, spotkania z piłkarzami oraz poznania atmosfery kibicowania. Kibice mogli liczyć na szczególną oprawę meczu z uwagi na Święto Ultry – Święto Kibica. Wydarzenie bardzo podobało się uczniom i będzie kontynuowane w przyszłości.

Koordynator wyjścia – Anna Samborska, opiekunowie: Aleksandra Kałuża, Michał Warszycki

W dniu 14.02.2018 wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 zorganizowali kiermasz walentynkowy. Wolontariusze samodzielnie upiekli ciasteczka ,,fit”, babeczki oraz przygotowali walentynkowe serduszka. Dochód z akcji zostanie przeznaczony na rzecz podopiecznych schroniska dla zwierząt przy ul. Dolistowskiej 2. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom wspierającym akcję!!! Anna Samborska, Barbara Brzozowska

 

Szkolny Klub Wolontariusza „Klub Ośmiu” opracował Projekt „Dobro podaj dalej…” w ramach konkursu ogłoszonego przez Dyrektora Departamentu Edukacji ,,Dobro to norma – bądź normalny!”, który jest realizowany w roku szkolnym 2017/2018. Głównym celem projektu jest promowanie dobra w środowisku rówieśniczym, szkolnym, lokalnym i ogólnopolskim. Zespół projektowy: Wiktoria Wądołowska kl. V a, Julia Wasilewska kl. VI a, Paulina Biruk kl. VI a, Klaudia Charyton kl. VII b, Angelika Głowacka kl. VII b. Opiekunowie projektu: Anna Małgorzata Samborska, Barbara Bożena Brzozowska. Czas realizacji październik 2017 – czerwiec 2018.

 

Dnia 17.01.2018r. w Szkole Podstawowej Nr 24 w Białymstoku odbyło się rozstrzygnięcie 7 edycji Wojewódzkiego Konkursu: Recytatorskiego „Anielskie strofy”, Plastycznego „Anioły do mnie wysyłaj” oraz Literacko - poetyckiego „Pisane piórem Anioła”. Nasi wolontariusze odnieśli znaczące sukcesy w konkursach.

W konkursie plastycznym Bartosz Zieleniewski kl. III e zajął II miejsce, a Iza Dobrzyńska kl. III g otrzymała wyróżnienie. W konkursie literacko - poetyckim II miejsce zajęła Iza Dobrzyńska kl. III g za napisany własny wiersz „Anioł Stróż”. W konkursie recytatorskim II miejsce zajęła Lena Kieda kl. IV a i Iza Dobrzyńska kl. III g oraz III miejsce Natalia Roszkowska V c za piękne recytacje wiersza ,,Kolorowe Anioły” otrzymując tytuł ,,Anioł Recytacji”. Twórczość uczniów oceniała komisja konkursowa pod kierunkiem pisarki białostockiej p. Joanny Tołoczko. W konkursach wzięło udział 15 wolontariuszy z klas III-V naszej szkoły, których przygotowały: Anna Samborska, Barbara Brzozowska. Wszystkim uczestnikom, nagrodzonym oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy rozwijania własnych talentów i pasji!!!

Dnia 16.01.2018r. uczniowie kl. VI – VII ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli rozstrzygnięciu IX edycji Międzyszkolnego konkursu ,,Moja pasja początkiem drogi do kariery” organizowanym przez Lokalne Centrum Doradztwa Zawodowego w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów, ukazanie roli zainteresowań w samopoznaniu oraz możliwości wykorzystania pasji w planowaniu ścieżki kariery edukacyjnej i zawodowej, a także popularyzacja wiedzy z zakresu problematyki planowania kariery. Uczniowie podczas przesłuchań przedstawiali przed Komisją Konkursową przygotowane prezentacje dotyczące pasji, zainteresowań, hobby, jak również swego rozwoju edukacyjno-zawodowego i planowania kariery. Uczniowie podczas prezentowania siebie i swojej pasji wykazali się oryginalnością, kreatywnością oraz umiejętnością występowania przed grupą. Komisja konkursowa wyróżniła 5 uczniów, którzy otrzymali dyplomy i nagrody: Wiktoria Dybicz VI a, Maciej Mróz VI c, Angelika Głowacka VII b, Klaudia Charyton VII b, Katarzyna Mróz VII c. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym i życzymy rozwijania swoich pasji i talentów!!! Uczniów do konkursu przygotowały: Anna Samborska oraz Barbara Brzozowska

 

W dniu 14.01.2018r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 oraz Szkolnego Koła PCK uczestniczyli w 26 Finale WOŚP w Galerii Jurowiecka. Wolontariusze zostali przeszkoleni w zasadach ratowania życia przez instruktora Fundacji WOŚP pana Wojciecha Krawczyka. Wspólnie zachęcali do udziału w Orkiestrze i uczyli udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach Akcji „Cała Polska Uczy Ratować” i Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować," realizowanego przez Fundację WOŚP w szkołach. Wolontariusze, którzy nauczyli się udzielania zasad pierwszej pomocy byli dumni z nabytych umiejętności i chętnie prezentowali je dorosłym oraz rówieśnikom, wskazując jak ważne jest wczesne podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia. Osoby uczestniczące w pokazach resuscytacji krążeniowo - oddechowej obdarowywane były serduszkami oraz pakietami edukacyjnymi WOŚP. Podczas trwania akcji nasze stoisko było bardzo chętnie odwiedzane przez dzieci i dorosłych W wydarzeniu uczestniczyło 12 wolontariuszy z klas III – VII wraz z opiekunami. Opiekunowie wraz z wolontariuszami kwestowali na terenie Galerii pozyskując do skarbonki środki na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom oraz rodzicom za zaangażowanie w akcję!!!

Opiekunowie „Klubu Ośmiu”: Anna Małgorzata Samborska, Barbara Bożena Brzozowska

poranny.pl

radio.bialystok.pl

bialystok.wyborcza.pl

W dniach 9 – 12 stycznia 2018r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 zorganizowali wśród społeczności szkolnej zbiórkę pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W ten sposób chcieli pomóc Orkiestrze i wesprzeć leczenie noworodków.

Dnia 21.12.2017r. wolontariuszy Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 odwiedziła wolontariuszka Stowarzyszenia ,,WIOSNA” koordynująca ,,Szlachetną paczkę”. Pani Ania Niemyjska przedstawiła uczniom relację z przekazania paczki schorowanej kobiecie przygotowanej przez społeczność szkolną. Wolontariuszka podziękowała w imieniu obdarowanej rodziny za okazane wsparcie, złożyła życzenia świąteczne i przekazała dyplomy oraz słodycze.

,,BARWY WOLONTARIATU” oraz ,,Wolontariusz na Medal”

Dnia 18 grudnia 2017r. wolontariusze obchodzili swoje święto podczas Gali ,,Barwy Wolontariatu”, która odbyła się w Białostockim Teatrze Lalek. Statuetki odebrało dziesięciu wyróżniających się wolontariuszy z całego województwa podlaskiego. W gronie laureatów Regionalnego Konkursu ,,Barwy Wolontariatu” pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego znalazła się Anna Małgorzata Samborska zgłoszona do konkursu przez Federację Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok oraz Stowarzyszenie ,,My dla Innych”. Pani Anna Samborska odebrała statuetkę i dyplomy uznania z rąk Wicemarszałków Województwa Podlaskiego Anny Naszkiewicz i Macieja Żywno za szlachetną pracę i bezcenną pomoc dla dobra innych oraz koordynację pracy wolontariuszy w swoim środowisku lokalnym. Z przesłaniem do wolontariuszy wystąpił Szymon Hołownia ,,Jak robić dobrze – co jest ważniejsze w pomaganiu: rozwaga czy intuicja?” oraz wicemarszałek Maciej Żywno dzieląc się doświadczeniem i refleksjami z działalności wolontarystycznej. Podczas Gali 200 aktywnym społecznikom z Białegostoku wręczono pamiątkowe medale za angażowanie się w działania organizacji pozarządowych w Białymstoku. W gronie nagrodzonych znalazło się 10 wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 wraz z opiekunkami Anną Samborską oraz Barbarą Brzozowską. Medale za owocną pracę na rzecz społeczności ,,Wolontariusz na Medal” otrzymali: Wądołowska Wiktoria V a, Ochałek Kamila V d, Szawluk Patrycja VI c, Biruk Paulina VI a, Mróz Maciej VI c, Wilimas Michał VII a, Głowacka Angelika VII b, Charyton Klaudia VII b, Brzostowska Konstancja VII b, Mróz Katarzyna VII c. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy! Niech wasza postawa będzie powodem do dumy i należnej satysfakcji.

poranny.pl

poranny.pl

bialystokonline.pl

um.suwalki.pl

wspolczesna.pl

 

Dnia 17 grudnia 2017r. wolontariuszki Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 (Wiktoria Wądołowska Va, Paulina Biruk VIa, Julia Wasilewska VIa, Klaudia Charyton VIIb) uczestniczyły w szkoleniu w Supraślu w ramach Projektu ,,Akademia Wolontariatu”. Warsztaty ,,Wolontariat na Medal” realizowane były przez trenerki: p. Bożenę Bednarek i p. Annę Żebrowską z Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok. Celem warsztatów było: poznanie podstawowych zagadnień z zakresu wolontariatu, zadań i kompetencji wolontariusza, skutecznej komunikacji, warsztaty integrujące, autoprezentacja i wystąpienia publiczne oraz współpraca z mediami. W ramach Projektu ,,AKADEMIA WOLONTARIATU” uczestnicy poruszali zagadnienia: (Po co komu wolontariat?, Co daje mi pomaganie?, Pokonać własne słabości?, Dlaczego chcę być wolontariuszem?, Rozumieć i być zrozumianym czyli skuteczna komunikacja w działalności wolontariusza, Kodeks wolontariusza, Jakie cechy powinien mieć skuteczny wolontariusz, Portret wolontariusza, Autoprezentacja i wystąpienia publiczne czyli jak skutecznie “sprzedać” swoje idee i jak pozyskać zwolenników i pomocników, Tworzymy spot reklamowy Po co i jak współpracować z mediami). Punktem finałowym szkolenia było przygotowanie przez uczestników filmiku promującego wolontariat. Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali pamiątkowe Medale oraz zaświadczenia.

Opiekun: Anna Samborska

Dnia 13 grudnia 2017r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 (45 uczniów z kl. II – VII) uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Głównym punktem wyjazdu była wizyta w Sejmie. Wolontariusze wysłuchali wykładu przewodnika, zwiedzali wnętrza sejmowe oraz otrzymali materiały edukacyjne. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyło się wejście na Galerię sejmową i przysłuchiwanie się obradom. Wolontariusze wzięli udział w spotkaniu z Panią Joanną Fabisiak Prezes Fundacji ,,Świat na TAK”, gdzie dzielili się doświadczeniami z działalności wolontarystycznej. Wspólnie zaśpiewali hymn ,,Zmieniaj świat na TAK” i złożyli życzenia świąteczne. Pani poseł zaprosiła wolontariuszy do restauracji sejmowej na słodki poczęstunek ,,makowiec”. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego z przewodnikiem oraz obejrzenie filmu ,,Miasto Ruin”, które zrobiło wielkie wrażenie na uczniach i dostarczyło wiedzę o dziejach powstania warszawskiego i okresie II wojny światowej  w Polsce. Opiekę nad uczniami sprawowały: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Joanna Przastek, Joanna Żebrowska – Gogiel.

W dniach 4 – 8 grudnia 2017 r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 w Białymstoku zorganizowali ,,Tydzień Wolontariatu”. Został ogłoszony konkurs plastyczny ,,Dobro to norma – bądź normalny” na plakat promujący wolontariat, odbył się ,,Mikołajkowy kiermasz – zdrowo - kolorowo”, kwesta czerwonokrzyska ,,PCK” oraz warsztaty artystyczne, podczas których wolontariusze wykonywali kartki świąteczne i wypiekali świąteczne pierniczki. Wolontariusze aktywnie włączyli się w ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka” zbierając artykuły spożywcze i papiernicze dla wybranej rodziny, angażując w działanie społeczność szkolną. Serdecznie dziękujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom za okazaną  pomoc i wsparcie.

Koordynator: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 po raz kolejny włączyli się do XVI edycji Ogólnopolskiej akcji ,,Szlachetna paczka” organizowanej przez Stowarzyszenie ,,WIOSNA”. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem ,,Lubię ludzi”.  Wolontariusze w dniach 4 - 8.12.2017 zorganizowali na terenie szkoły zbiórkę artykułów spożywczych, papierniczych, środków czystości, odzieży, obuwia dla potrzebującej rodziny wybranej z bazy rodzin. W akcję aktywnie włączyła się cała społeczność szkolna (uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły). Dnia 9.12.2017r odbył się Finał ,,Szlachetnej paczki”, podczas którego wolontariusze: Barbara Gogiel, Gabrysia Kondzior, Bartek Zieleniewski wraz z opiekunkami Anną Samborską i Barbarą Brzozowską dostarczyli do magazynu ,,Szlachetnej paczki” zebrane artykuły – 7 paczek. Był też czas na podzielenie się wrażeniami i doświadczeniami z wolontariuszami ,,Szlachetnej paczki” na temat organizowania akcji oraz słodki poczęstunek. Za swoje zaangażowanie wolontariusze i opiekunowie otrzymali Certyfikat ,,Witaj w Drużynie SZLACHETNEJ PACZKI! Razem zmieniamy świat na lepsze!”

Serdecznie dziękujemy Wszystkim Darczyńcom  za okazane wsparcie! To dzięki Wam mogliśmy wyciągnąć pomocną dłoń do tych, którzy tego najbardziej potrzebują i sprawić, że ich święta będą szczęśliwe i pogodne! Paczka, którą otrzymała rodzina, to coś więcej niż pomoc materialna. To znak, że są dla kogoś ważni i że jest ktoś, kto w nich uwierzył po to, aby oni potrafili uwierzyć w siebie. Najbardziej pomagamy wtedy, kiedy koncentrujemy się na poznawaniu drugiego człowieka i odkrywaniu jego piękna. Mamy nadzieję, że doświadczenie tego piękna było również Twoim udziałem. Dziękujemy, że wizja lepszego świata jest dla Ciebie ważna. Życzymy wszystkim jeszcze większej otwartości i odwagi  w zmienianiu świata na lepsze!

Z wyrazami szacunku Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniach 1 - 3 grudnia 2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu”, Szkolnego Koła PCK oraz Koła Caritas aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności pod hasłem ,,Dodaj świętom smaku i podaruj potrzebującym produkty z listy”. Celem zbiórki było zebranie jak największej ilości produktów (konserwy, cukier, olej, słodycze, mąka, bakalie, przetwory warzywne i owocowe). Wolontariusze zbierali żywność w Biedronce przy ul. Wrocławskiej oraz w Carrefour. Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia ,,Ku Dobrej Nadziei” oraz ,,Jeden świat”. Zbiórkę przeprowadziło 58 wolontariuszy angażujących się w działania prospołeczne. Serdecznie dziękujemy Darczyńcom oraz wolontariuszom i rodzicom za okazane wsparcie i zaangażowanie w pomoc potrzebującym !!!

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Teresa Adamska, Aleksandra Kałuża

W dniu 1.12.2017r. po raz kolejny uczniowie SP Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym na Stadion Miejski na mecz piłki nożnej Jagiellonia Białystok – Pogoń Szczecin. Przedsięwzięcie miało na celu wychowanie nowego pokolenia kibiców, naukę kulturalnego dopingu i dobrej zabawy podczas widowisk sportowych, a także aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej oraz propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. W wyjściu uczestniczyło 45 uczniów z kl III - VII oraz 5 opiekunów. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stadionu, spotkania z piłkarzami oraz poznania atmosfery kibicowania. Wydarzenie bardzo podobało się uczniom i będzie kontynuowane w przyszłości.

Koordynator wyjścia – Anna Samborska, Barbara Brzozowska

Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 w Białymstoku w miesiącu listopadzie 2017r zorganizowali zbiórkę książek dla uczniów z polskich szkół w Wilnie. W tę szczytną akcję włączyła się cała społeczność szkolna. Zebrane książki zostały przekazane dla do Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku przy ul. Modlińskiej 6, które następnie pojadą do szkół w Wilnie.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim za wsparcie i okazaną pomoc !!!

Konferencja odbyła się w dniach 17 – 19 listopada 2017r. w Katolickim Centrum Kultury ,,Dobre Miejsce” w Warszawie. Adresowana była do wolontariuszy i opiekunów ,,Klubów Ośmiu” Młodzieżowego Wolontariatu. Głównym celem konferencji było wzbogacenie swojej wiedzy i umiejętności w pomaganiu innym, podsumowanie dotychczasowej pracy wolontarystycznej w szkolnych klubach wolontariusza oraz omówienie napotykanych trudności. W konferencji uczestniczyli wytypowani przez swoich liderów wolontariusze ,,Klubu Ośmiu" przy SP Nr 44 (Angelika Głowacka, Klaudia Charyton, Paulina Biruk, Patrycja Szawluk) pod opieką wieloletnich opiekunek Anny Samborskiej i Barbary Brzozowskiej.

Konferencja została zorganizowana przez Fundację „Świat na Tak”, która w trakcie trzydniowego spotkania zapewniła zakwaterowanie w Domu Rekolekcyjno - Formacyjnym „Dobre Miejsce” na warszawskich Bielanach, wyżywienie oraz realizację warsztatów edukacyjnych. Nad wszystkim czuwała osobiście pani Joanna Fabisiak poseł na Sejm i prezes Fundacji „Świat na Tak” oraz autorka programu wychowawczego „Wychowanie przez pracę i pomoc słabszym” i ,,Wstyd za zło". W programie konferencji były: warsztaty integracyjne z animatorem, spotkanie dla opiekunów, impreza integracyjna, warsztaty „Świat na wózku”, wykład „Godność człowieka, osoba niepełnosprawna w przestrzeni publicznej”, prelekcja filmu pt. ,,Zakręcony piątek” połączona z panelem dyskusyjnym dotyczącym autorytetu..

Spotkanie rozpoczęło się w Światowy Dzień Tolerancji i było wspaniałą okazją do podzielenia się doświadczeniami a także wzmocnieniem motywacji do dalszej pracy wolontarystycznej. Podczas konferencji pani prezes Joanna Fabisiak wygłosiła wykład wprowadzający „Godność człowieka, a niepełnosprawność”. Podczas konferencji nie zabrakło wymiany doświadczeń, chwil refleksji, ale też dobrej zabawy integracyjnej. Po intensywnych warsztatach wolontariusze wraz z opiekunami zwiedzali stolicę podziwiając zabytki i piękne iluminacje.

Wszyscy wróciliśmy do domu zmęczeni ale wzmocnieni wewnętrznie i naładowani na „TAK”! Było to bowiem święto wszystkich, których sercu bliski jest wolontariat. Przed nami jeszcze wiele działań np.: Bank Żywności, zbiórka książek do polskich szkół w Wilnie, przygotowanie „Szlachetnej paczki”, na którą czeka wybrana rodzina, wyjazd do Sejmu w Warszawie, wykonanie kartek świątecznych, wypiek pierniczków, organizacja Tygodnia Wolontariatu, udział w Zimowej Akademii Wolontariatu oraz Gali ,,Barwy Wolontariatu”.

W dniu 29.10.2017r. po raz kolejny uczniowie SP Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym na Stadion Miejski na mecz piłki nożnej Jagiellonia Białystok – Zagłębie Lubin. Wydarzenie miało na celu wychowanie nowego pokolenia kibiców, naukę kulturalnego dopingu i dobrej zabawy podczas widowisk sportowych, a także aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej oraz propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. W wyjściu uczestniczyło 45 uczniów z kl 0 - VII oraz 5 opiekunów. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stadionu, spotkania z piłkarzami oraz poznania atmosfery kibicowania. Wydarzenie bardzo podobało się uczniom i będzie kontynuowane w przyszłości.

Koordynator wyjścia – Anna Samborska

Dnia 16.10.2017r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP
Nr 44 w Galerii Jurowiecka wzięli udział w akcji bicia rekordu Guinness World Records w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób! Akcję po raz czwarty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować". Data wydarzenia nie była przypadkowa, bowiem (16 października) obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W akcji wzięli udział zarówno najmłodsi uczniowie szkół podstawowych, w których realizowany jest Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować", ale także pracownicy innych instytucji: placówek urzędowych, prywatnych firm, uczelni wyższych, a także wielu innych jednostek zaangażowanych w naukę i promocję pierwszej pomocy. Zasada była prosta - wystarczyło zarejestrować się na stronie internetowej, mieć (lub wypożyczyć) fantoma i o godzinie 12:00 przez pół godziny prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. To niesamowite, że jednego dnia tyle tysięcy osób w całej Polsce pokazało w jednej chwili, że umie udzielać pierwszej pomocy! Jesteśmy dumni, że po raz kolejny akcja cieszy się tak ogromnym zaangażowaniem. Próba bicia Rekordu Guinnessa okazała się świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujacych życie przez najmłodszych i najstarszych. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji! Bez Was to by się nie udało!  Tegoroczna akcja udzielania pierwszej pomocy była pierwszą próbą zdobycia wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa. Aby pobić rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej potrzeba co najmniej 11 841 uczestników. Poprzedni rekord został ustanowiony w Niemczech, wzięło w nim udział 11 840 osób. Z niecierpliwością czekamy na wyniki!!!

Koordynator akcji: Anna Samborska

Pobierz film

Zost wolontariuszem!

Podaruj część swojego czasu potrzebującym

Czekają na Ciebie dzieci, młodzież,

osoby niepełnosprawne, chore, samotne, starsze…
Warto pomagać!

Wolontariat rzeźbi człowieka!

Jeszcze dziś podejmij decyzję!


Spotkania wolontariuszy – czwartek godz. 15.00 – 17.00 s. 110

Zapraszamy osoby zainteresowane
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44

Anna Małgorzata Samborska
Barbara Bożena Brzozowska

W dniu 13.10.2017r. po raz kolejny uczniowie SP Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym na Stadion Miejski na mecz piłki nożnej Jagiellonia Białystok – Lech Poznań. Przedsięwzięcie miało na celu wychowanie nowego pokolenia kibiców, naukę kulturalnego dopingu i dobrej zabawy podczas widowisk sportowych, a także aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej oraz propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. W wyjściu uczestniczyło 45 uczniów z kl III - VII oraz 5 opiekunów. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stadionu, spotkania z piłkarzami oraz poznania atmosfery kibicowania. Wydarzenie bardzo podobało się uczniom i będzie kontynuowane w przyszłości.

Koordynator wyjścia – Anna Samborska

Dnia 2 października 2017r. uczniowie klas III - VII - wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 wraz z opiekunkami uczestniczyli w Dniu Otwartym Polskiego Radia Białystok. Gorąco przywitali nas pracownicy radia i zaprosili do zwiedzania rozgłośni. Pani Edyta Wołosik dziennikarka radiowa wprowadziła uczniów w tajniki pracy dziennikarskiej i opowiedziała o historii rozgłośni. Pod jej profesjonalną opieką uczniowie mogli odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne. Z wielkim entuzjazmem uczniowie zwiedzali pokoje redakcyjne, obejrzeli studio nagraniowe i bawili się z dźwiękiem, zobaczyli też jak wygląda praca prezentera na antenie radiowej, jak powstaje program oraz jak dziennikarze przygotowują i czytają wiadomości. Uczniowie odwiedzili fonotekę, czyli miejsce, w którym zgromadzono przez wiele lat tysiące płyt oraz studio reklamowe, gdzie realizatorzy pokazali, jak powstają nagrania i jak się je montuje. Odważni mogli spróbować sił przed mikrofonem, a potem usłyszeć siebie na antenie Radia Białystok. Uczniowie zaśpiewali i nagrali hymn wolontariuszy ,,Zmieniaj świat na TAK” w Studio Rembrandt, a potem z wielkim zainteresowaniem wysłuchali swego nagrania. Były wielkie emocje, gdy uczniowie rozpoznawali swoje głosy. Relacje z wizyty studyjnej dzieci będą zaprezentowane podczas audycji ,Bajkowy Południk” 8.10.2017r. o godz. 12.05 w Radiu Białystok. Dziennikarze zaprezentowali uczniom filmy i fotogalerie z imprez organizowanych przez Radio Białystok. Po udanej wizycie w radio udaliśmy się na jesienny spacer do Białostockiego ZOO Akcent, gdzie podziwialiśmy zwierzęta. Wyjazd wszystkim bardzo się podobał i zostanie na długo w pamięci dzieci.

Organizatorzy: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

Relacja - Radio Białystok

Link do audycji

W dniach 29.09 – 30.09 2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu”, Szkolnego Koła PCK oraz Koła Caritas aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności pod hasłem ,,Zmień dietę Sebastiana i innych potrzebujących dzieci”. Celem zbiórki było zebranie jak największej ilości produktów (odżywki dla dzieci, mleko, mąka, kasze, ryż, płatki śniadaniowe, przetwory warzywne i owocowe) w celu przygotowania dobrych i wartościowych posiłków niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dzieci. Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia ,,Ku Dobrej Nadziei” oraz ,,Jeden świat”. Dzięki zebranej żywności i świeżym produktom przekazanym przez darczyńców powstaną dobre i zdrowe posiłki dla dzieci. Zbiórkę przeprowadziło 40 wolontariuszy angażujących się w działania prospołeczne. Serdecznie dziękujemy Darczyńcom oraz wolontariuszom i rodzicom za okazane wsparcie i zaangażowanie w pomoc potrzebującym !!!

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Teresa Adamska, Aleksandra Kałuża

W dniu 14.09.2017r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 oraz Szkolnego Koła PCK uczestniczyli w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wolontariusze poznawali zasady ratowania życia prezentowane przez instruktora Fundacji WOŚP pana Wojciecha Krawczyka z użyciem defibrylatora serca AED. Instruktor uświadomił uczniów jak ważne jest wczesne podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia.

W szkoleniu uczestniczyło 30 wolontariuszy z klas III – VII wraz z opiekunami.

Opiekunowie „Klubu Ośmiu”: Anna Małgorzata Samborska, Barbara Bożena Brzozowska

 

    „Góry tylko wtedy mają sens,
     gdy jest w nich człowiek ze swoimi uczuciami,
    przeżywający klęski i zwycięstwa.
    I wtedy, gdy coś z tych przeżyć, zabiera ze sobą w doliny”
                        Andrzej Zawada

    Po raz kolejny wolontariusze SP Nr 44 w Białymstoku w ramach wieloletniej współpracy z Fundacją „Dziewczynka z zapałkami” w Łodzi w terminie 18 - 29.07.2017r  wyjechali na kolonie integracyjne do Szklarskiej Poręby  pn. „Wakacje z wolontariatem”. W wyjeździe uczestniczyło 23 wolontariuszy z klas II - VI, którzy aktywnie  angażowali się  w działania prospołeczne uczestnicząc systematycznie w różnorodnych akcjach charytatywnych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim.
    Podczas podróży  pociągiem  do Szklarskiej Poręby   spotkaliśmy znaną  youtoberkę, blogerkę oraz prezenterkę programu „Ale ciacho” Paulinę Mikułę, która poświęciła nam chwilę czasu, rozmawiając z nami, rozdając autografy jak również pozując do wspólnych zdjęć.
    Po przyjeździe  do Szklarskiej Poręby uczniowie  zostali zakwaterowani w Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia. Program kolonii był bardzo urozmaicony poprzez bogatą ofertę programową i zajęcia edukacyjno – wychowawcze. Wolontariusze uczestniczyli w wycieczkach pieszych z przewodnikiem do Wodospadu Szklarki i  Kamieńczyka, na Krucze Skały, Krzywe Baszty, formację skalną „Chybotek”, Złoty Widok, grób Karkonosza oraz Skałki Miłości. Wjechali wyciągiem na Szrenicę (1362 m.n.p.m) i zeszli szlakiem górskim przez schronisko pod Łabskim Szczytem i  Wzgórze Ametystów, gdzie własnoręcznie  poszukiwali i  wydobywali ametysty oraz weszli pieszo na Wysoki Kamień (1058 m.n.p.m). Po powrocie z Wyrobiska Ametystów  udaliśmy się na zajęcia plastyczne,  gdzie rozwijaliśmy  aktywność i kreatywność  twórczą  własnoręcznie wykonując drzewka szczęścia, które każdy zabrał  ze sobą do domu na pamiątkę pobytu w Karkonoszach. Wolontariusze uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych między  innymi: w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego – warsztaty „Wirtualne Karkonosze”, w Muzeum Mineralogicznym – wypełnianie kart pracy, wycieczce  do Leśnej Huty – pokaz wyrobu  i zdobienia szkła oraz Skansenie Żelazny Tygiel Waloński – zwiedzanie, gra terenowa „poszukiwanie skarbu” i warsztaty wyrobu biżuterii celtyckiej. Wolontariusze wzięli udział w dwóch wycieczkach autokarowych po Kotlinie  Jeleniogórskiej  zwiedzając Park Miniatur Zabytków  Dolnego Śląska w Kowarach, Muzeum  Tajemnic Karkonoskich i  Park Wodny „Tropikana” w Hotelu Gołębiewski w  Karpaczu oraz Zamek  Śląskich Legend  w Pławnej  i Baseny Termalne w Cieplicach. Główną atrakcją wyjazdu była wycieczka autokarowa do Skalnego Miasta Adrstach w Czechach, gdzie uczniowie  zwiedzali  formy skalne zbudowane  z  piaskowca  przez  naturę  oraz  odbyli urokliwą przejażdżkę  tratwą  po jeziorku.
    Wolontariusze uczestniczyli w różnorodnych zajęciach edukacyjno -  sportowych oraz rekreacyjnych grając  np. w piłkę  siatkową, nożną i plażową, grę  terenową „Ukryte symbole” i inne  gry zespołowe. Wieczorami chętnie brali udział  w zabawach, konkursach oraz w grupowych  potyczkach umysłowych „Turniej gier i zabaw” oraz multimedialnym  konkursie  „555 Pytań”. Dużą przyjemność sprawiało im śpiewanie piosenek karaoke oraz udział w dyskotekach, warsztatach  wokalnych oraz nagraniu piosenki – hymnu wolontariatu „Zmieniaj świat na Tak” w profesjonalnym studiu nagrań. Uczniowie mieli okazję  do indywidualnej  autoprezentacji i ćwiczeń wokalnych emisji i artykulacji głosu. Z dużym zaciekawieniem  słuchali  opowiadanych legend karkonoskich o „Duchu Gór – Karkonoszu - Liczyrzepie”.  Pani intendentka - specjalistka do spraw żywienia przeprowadziła  z dziećmi pogadankę  prozdrowotną na temat zasad zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia.
    W trakcie pobytu często spacerowaliśmy po Szklarskiej Porębie  podziwiając piękne widoki oraz robiąc drobne zakupy, kupując pamiątki na okolicznych regionalnych straganach.
    Miłym akcentem  podczas pobytu w górach było wyjście do kawiarni „Fantazja” na słodki poczęstunek w postaci deseru lodowego z bitą śmietaną, owocami i czekoladą.
    Ostatniego wieczoru wszyscy udaliśmy się na ognisko. Piekliśmy kiełbaski oraz chleb, który bardzo wszystkim smakował.  Apetyty dopisywały. Do późnego wieczora śpiewaliśmy  wspólnie piosenki, świetnie się przy tym razem bawiąc i integrując.
    Na koniec kolonii odbyło się podsumowanie  konkursu czystości wszystkich pokoi oraz quizów dotyczących wiedzy o Karkonoszach i minerałach występujących w tej części Polski. Najlepszym i najaktywniejszym grupom zostały wręczone imienne dyplomy i drobne upominki. Opiekunowie również otrzymali dyplomy za zorganizowanie najwspanialszych kolonii.
    Cieszymy się bardzo, że zorganizowany przez nas wakacyjny wyjazd przyczynił się do jeszcze większej integracji wolontariuszy z różnych środowisk oraz poprawił ich relacje interpersonalne oraz umiejętność  pracy w grupie. Jesteśmy przekonane, że  dzieci z wyjazdu na kolonie wyniosły bardzo wiele pozytywnych przeżyć i doświadczeń, które zaowocują w przyszłości.
Kolonie  zorganizowały i opiekę podczas kolonii sprawowały wolontarystycznie:  Anna Małgorzata Samborska, Barbara Bożena Brzozowska oraz Kinga Ćwiklińska.
Kierownik kolonii:
Anna Małgorzata Samborska – pedagog SP Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44

Wychowawcy:
Barbara Bożena Brzozowska – wychowawca świetlicy SP Nr 44 im. Stanisława Moniuszki
w Białymstoku, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44
Konga Ćwiklińska – pedagog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 2 w Białymstoku

W dniach 16 - 18 czerwca 2017 r. laureaci Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” w Białymstoku uczestniczyli w wyjeździe do Gdańska reprezentując miasto podczas XXIII Finału Konkursu. Zakwaterowani byliśmy w Domu Harcerza w samym centrum miasta. Spotkanie rozpoczęło się na Westerplatte, gdzie wiceprezydent Gdańska serdecznie przywitał wolontariuszy z całej Polski przywołując poruszające wezwanie wypowiedziane przez Jana Pawła II 12 czerwca 1987 r. w Gdańsku. Było to skierowane do nas wszystkich życiowe pouczenie:

,,Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych”.

Ta myśl, będąca głębokim symbolem wskazała na potrzebę odkrycia tego, CO jest tym Westerplatte dla każdego z nas. Następny krok to zajęcie zdecydowanej postawy obrony tego bezcennego przyczółka, obrony ze wszystkich sił. Delegacja wolontariuszy złożyła kwiaty pod pomnikiem i zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie. Następnie zwiedzaliśmy Westerplatte i Wartownię Nr 1 z przewodnikiem oraz Twierdzę Wisłoujście. Został zorganizowany w plenerze wieczór integracyjny, kolacja, program integracyjny, konkursy z nagrodami. W sobotę uczestniczyliśmy w Grze Miejskiej i zwiedzaniu miasta Bazylika Mariacka, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Ratusz, Katownia, Muzeum Bursztynu, wystawa w Europejskim Centrum Solidarności. Wzięliśmy również udział w festynie żebraczym z okazji roku Brata Alberta. Uroczysta Gala konkursu ,,Ośmiu Wspaniałych” odbyła się w Europejskim Centrum Solodarności, gdzie nagrodzono i wyróżniono Wspaniałych Polski. Nagrody i bursztynowe statuetki wręczała Prezes Fundacji ,,Świat na TAK” Joanna Fabisiak inicjatorka konkursu oraz wiceprezydent Gdańska. W niedzielę odbyła się Msza św. w Bazylice Mariackiej w intencji wolontariuszy i opiekunów. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Plażę Stogi aby zregenerować siły i zrelaksować się pięknym widokiem na Zatokę Gdańską i szumem morza. W wyjeździe uczestniczyło 8 wolontariuszy i 2 opiekunów: Anna Pawłowska – pełnomocnik Prezydenta ds. organizacji pozarządowych oraz Anna Samborska – wojewódzki koordynator Młodzieżowego Wolontariatu Fundacji ,,Świat na TAK”. Szkolny Klub Wolontariusza ,,Klub Ośmiu” przy SP Nr 44 reprezentowała Paulina Biruk ucz. kl. V a laureatka konkursu w kategorii ,,Ósemeczka”.

Dnia 14.06.2017 r wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 oraz Szkolnego Koła PCK włączyli się w organizację Festynu ,,Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Wolontariusze z kl. III – VI zorganizowali stoiska; ,,Malowanie twarzy”, ,,Balonowe zoo”, ,,Pierwsza pomoc to dziecinnie proste” we współpracy z Grupą Ratowniczą ,,MEDIVAL” Zorganizowali również kiermasz wytworów uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ,,Jard”. Zebrane środki zostały przeznaczone na wsparcie podopiecznych WTZ ,,Jard”. Serdecznie dziękujemy Wszystkim Darczyńcom za wsparcie!!! Anna Samborska, Barbara Brzozowska

Dnia 08.06.2017r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli w spotkaniu podsumowującym całoroczną pracę w roku szkolnym 2016/2017. Spotkanie zostało zorganizowane w Parku Linowym w Fastach przez Caritas Archidiecezji Białostockiej. W programie plenerowej imprezy było podsumowanie działalności wolontarystycznej, korzystanie z licznych atrakcji Parku Linowego, konkursy, poczęstunek (hot dogi, napoje, lody) oraz ognisko z kiełbaskami. Wolontariusze wykazali się dużą odwagą w pokonywaniu kolejnych stacji wspinaczkowych, przy tym świetnie się bawili i zintegrowali. W wydarzeniu uczestniczyło 23 wolontariuszy angażujących się systematycznie w działania prospołeczne.

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

 

Dnia 1 czerwca 2017r uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 oraz uczniowie kl. IVc i Va uczestniczyli w Pikniku profilaktycznym ,,Dzień Dziecka – bezpiecznie i sportowo” organizowanym przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji. Piknik odbył się na terenie plaży miejskiej ,,Dojlidy” i połączony był z ogólnokrajową akcją Ogólnopolski Głos Profilaktyki ,,PAT a TY”. W programie plenerowej imprezy było:

 • prezentacja sprzętu służbowego będącego na wyposażeniu podlaskiej Policji;
 • prezentacja i pokaz umiejętności psa służbowego;
 • pokaz sprzętu wodnego wraz z możliwością przepłynięcia pod opieką żeglarzy;
 • prezentacja sposobów udzielania pierwszej pomocy;
 • pokaz technik interwencyjnych;prezentacja Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa;
 • znakowanie rowerów;
 • nauka w miasteczku ruchu drogowego;
 • zabawy na dmuchawcach dla najmłodszych uczestników;
 • prezentacja stoiska ekologicznego „Lech”;
 • bieg z przeszkodami dla przedszkolaków i uczniów do 10 lat;
 • wyścig na rowerkach wodnych skierowany do uczniów powyżej 10 lat (2 – osobowe zespoły) – w tej konkurencji szkołę reprezentowały uczennice Anna Gierasimiuk V c oraz Angelika Głowacka VI b zajmując II miejsce!

Opiekunowie: Mariola Konopko, Anna Samborska, Mariola Konopko, Małgorzata Kozłowska

W dniu 16.05.2017r wolontariusze klas II – VI ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym do Manufaktury „.Słodyczy ,,Cukier Lukier” w ramach realizacji innowacji pedagogicznej ,,Zdrowo kolorowo”. Uczniowie wzięli udział w warsztatach cukierniczych ręcznego wyrabiania cukierków i lizaków z naturalnych aromatów owocowych i olejków bez dodatku sztucznych barwników. Słodka zabawa i wspaniała atmosfera w Cukierkowni wraz z pokazem i tworzeniem słodyczy w malutkiej fabryce była wielkim przeżyciem dla uczniów. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały informacji na temat produktów używanych do wyrobu, zobaczyły słodki pokaz i wykonały własnoręcznie lizaki i karmelki. Dzieci obserwowały z zaciekawieniem w jaki sposób gotuje się karmelową masę, wylewa się ją na kamienny blat i barwi. Uczestnicy otrzymali dyplomy ,,Mistrz Cukiernictwa”. Wyjście było niezapomnianym przeżyciem i na długo pozostanie w pamięci dzieci.

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

 

W dniu 13.05.2017r. (sobota) uczniowie SP Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym na Stadion Miejski na nieodpłatny mecz piłki nożnej Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków w ramach Projektu mającego na celu wychowanie nowego pokolenia kibiców, naukę kulturalnego dopingu i dobrej zabawy podczas widowisk sportowych, a także aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej, propagowanie aktywnego i zdrowego trybu życia. W wyjściu uczestniczyło 40 uczniów z kl II - VI oraz 4 opiekunów (Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Aleksandra Kałuża, Joanna Ławreszuk). Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stadionu oraz poznania atmosfery kibicowania. Doping uczniów był tak ogromny, że Jagiellonia Białystok wygrała 2 : 0, pokonując Wisłę Kraków. Wydarzenie bardzo podobało się uczniom i będzie kontynuowane w przyszłości.

Koordynator wyjścia – Anna Samborska

W dniu 12.05.2017r. uczniowie kl. IV d oraz wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP nr 44 w Białymstoku uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym w ramach Projektu ,,Profilaktyka przez sport” współfinansowanym przez Urząd Miejski w Białymstoku. Spotkanie odbyło się w Parku Naukowo – Technologicznym, przy ul. Żurawiej 71 w Białymstoku. W programie spotkania: pokaz umiejętności psa policyjnego prowadzony przez specjalistę kynologii policyjnej, prelekcja dotycząca profilaktyki przeciwalkoholowej, zagrożeń cybernetycznych i profilaktyki przemocy prowadzona przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji. Wiodącym celem wyjścia było spotkanie i prelekcja dotycząca sportowej aktywności zapobiegającej uzależnieniom z Panią Katarzyną Deberny uczestniczką Olimpiady w Pekinie, żeglarką, pracownikiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach i konkursach otrzymując pamiątkowe nagrody (znaczki, monety, smycze olimpijskie) przygotowane przez Polski Komitet Olimpijski oraz zaproszenia na bezpłatne zajęcia Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego ,,SIÓDEMKA”. Pani Katarzyna Deberny zaprezentowała autorską książkę ,,Błyszczący sterowiec” o sporcie i olimpizmie oraz przepiękne filmy z Igrzysk w Rio 2016r. Uczniowie podczas warsztatów opowiadali o emocjach towarzyszącym sportowcom, wytrwałości i zaangażowaniu w rozwijaniu zainteresowań i pasji. Mottem przewodnim i przesłaniem spotkania z żeglarką były słowa Pierre de Coubertin ,,Patrzeć daleko mówić otwarcie, działać zdecydowanie’. Żeglarka zaprezentowała uczestnikom hasło ,,Citius, Altius, Fortius”  (łac.  „szybciej, wyżej, mocniej”) motto  olimpijskie, dewizę igrzysk olimpijskich  oraz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Autorem motta był pedagog, kaznodzieja  zakonu dominikanów  Henri Didon  (1840 - 1900), a Pierre de Coubertin  w trakcie Kongresu Olimpijskiego w Paryżu w roku 1894, uczynił te słowa dewizą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Motto nawiązuje do tradycji antycznej i jednocześnie wyraża aspiracje nowożytnego ruchu olimpijskiego.

Koordynator wyjścia Anna Samborska – pedagog szkolny

W dniu 26.04.2017r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli w wyjściu edukacyjnym do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 3. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z codzienną pracą operatorów Europejskiego Numeru Alarmowego 112, obejrzeli film edukacyjny dotyczący zgłaszania zagrożeń i powiadamiania służb ratunkowych. Za aktywny udział w zajęciach wolontariusze otrzymali kamizelki odblaskowe oraz kalendarze.

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniach 10 - 12.04.2017 r wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 oraz Szkolnego Koła PCK zorganizowali kiermasz ozdób świątecznych. Zebrane środki zostały przeznaczone na wsparcie uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej ,,Jard”. Serdecznie dziękujemy Wszystkim Darczyńcom za wsparcie!!! Anna Samborska

Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 z klas IV – VI oraz uczniowie klasy IV „d” ze Szkoły Podstawowej Nr 44 im. St. Moniuszki w Białymstoku uczestniczyli w wyjeździe na „zieloną szkolę” do Szklarskiej Poręby w terminie 02 - 07.04.2017 r. Wyjazd zorganizowany został w ramach realizacji projektów „Kolorowe emocje” oraz „Bogactwa Podlasia”, dofinansowany praz Prezydenta Miasta Białegostoku. W wyjeździe uczestniczyło 30 uczniów i 4 nauczycieli - opiekunów. Podróż rozpoczęliśmy wyjeżdżając pociągiem z Białegostoku do Jeleniej Góry, a następnie autokarem do Szklarskiej Poręby. Dla większości uczniów była to pierwsza przygoda podróżowania pociągiem.

Po przyjeździe zostaliśmy zakwaterowani w Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia w budynku „Płomyk”. Na spotkaniu organizacyjnym uczniowie zostali zapoznani z regulaminem ośrodka oraz obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Po spożyciu obiadokolacji wyruszyliśmy na wycieczkę pieszą na Krucze Skały i Krzywe Baszty. Bardzo zmęczeni podróżą, ale szczęśliwi i zachwyceni pięknymi widokami udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. Następnego dnia odbyła się wycieczka piesza do Leśnej Huty, gdzie uczniowie obejrzeli pokaz produkcji wyrobów szklanych oraz uczestniczyli w warsztatach zdobienia szkła . Każdy samodzielnie mógł zaprojektować i wykonać szlif na szklance, którą potem mógł zabrać do domu. Korzystając z pięknej pogody po południu uczestniczyliśmy w zajęciach rekreacyjno – sportowych oraz w konkursie piosenki – karaoke. Wieczorem odbyła się dyskoteka integracyjna ze wszystkimi uczestnikami „zielonych szkół” z różnych stron Polski (tj. Jeleniej Góry. Poznania, Koszalina itp.) przebywającymi wspólnie z nami w ośrodku. We wtorek wyruszyliśmy na wycieczkę autokarową do Karpacza. Zwiedzaliśmy Muzeum „Karkonoskie Tajemnice” oraz kąpaliśmy się w basenie „Tropikana” Hotelu Gołębiewski. Dzięki uprzejmości przedstawicieli Hotelu uczniowie otrzymali słodki upominek w formie zestawów cukierniczych Firmy „Tago”. Po obiedzie wspólnie z przewodnikiem wyruszyliśmy na wycieczkę pieszą do Muzeum Mineralogicznego. Oglądaliśmy film edukacyjny, wypełnialiśmy karty pracy oraz braliśmy czynny udział w quizach i konkursach zorganizowanych przez pracowników Muzeum dotyczących   skał i minerałów Karkonoszy.

Korzystając z okazji, że mieszkaliśmy w Domu Wczasów Dziecięcych i Promocji Zdrowia zorganizowano uczniom zajęcia z edukacji prozdrowotnej dotyczącej zasad prawidłowego odżywiania oraz zdrowego stylu życia. W wyniku obserwacji uczniów podczas podróży oraz w trakcie pobytu zauważono u nich nieprawidłowe nawyki żywieniowe, (tj; spożywanie dużej ilości słodyczy napoi gazowanych i smakowych, chipsów itp.), niską sprawność fizyczną , nadużywanie telefonów komórkowych i Internetu. Pogadankę przeprowadziła pani kierownik żywienia a jednocześnie dietetyk placówki. W związku z powyższym odbyły się także warsztaty z edukacji prozdrowotnej gdzie uczniowie tworzyli własne piramidy żywieniowe oraz opracowywali dzienne jadłospisy dopasowane do potrzeb rozwojowych uczniów w ich wieku. W środę wspólnie z przewodnikiem górskim udaliśmy się na wycieczkę pieszą do Wodospadu Kamieńczyka wędrując szlakiem Karkonoskiego Parku Narodowego. Dużą atrakcją dla uczniów okazały się warsztaty zdobnicze prowadzone przez rzemieślników ze Skansenu „Żelazny Tygiel Waloński”, gdzie uczniowie własnoręcznie wykonali wyroby z gliny, tworzyli średniowieczną biżuterię oraz materiałowe lalki tzw. ,,Motanki”. Było to okazją do odkrycia w sobie uzdolnień artystycznych i manualnych. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością. Podsumowaniem dnia były zabawy i gry integracyjne.

Kolejnym punktem „zielonej szkoły” była wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego. Odbyły się tam edukacyjne zajęcia multimedialne nt. flory i fauny Karkonoszy oraz dokonano porównania terenów górskich i nizinnych regionu Podlasia oraz roślinności i warunków pogodowych. Uczniowie oglądali film, wypełniali karty pracy oraz przeszli do dolnej stacji kolei linowej Szrenicy. Stamtąd poszliśmy na spotkanie z ratownikami i przewodnikami GOPR Karkonoskiego Parku Narodowego. Zapoznano się z ciężką i odpowiedzialną pracą, codziennymi zadaniami, alarmowymi numerami telefonów górskich, ze sprzętem i wyposażeniem ratowników górskich. Dzieci dowiedziały się, że góry są bardzo piękne ale też bywają niebezpieczne. Pogoda może się zmienić w górach gwałtownie i dlatego planując i wychodząc na górskie szlaki trzeba odpowiednio się przygotować.

Zwieńczeniem i podsumowaniem wszystkich pieszych wędrówek było wyjście na Skałki Miłości skąd uczniowie mogli podziwiać przepiękną panoramę Szklarskiej Poręby, Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Na zakończenie pobytu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, wspólne śpiewanie piosenek oraz słuchanie karkonoskich legend i opowieści Ducha Gór „Karkonosza”. W dniu wyjazdu na spotkaniu podsumowującym wręczono dyplomy i nagrody za udział w organizowanych konkursach.

Wyjazd na „zieloną szkołę” był doskonałą formą edukacji, integracji uczniów oraz rekreacji. Wielu uczniów podczas pobytu przełamało swoją nieśmiałość, wycofanie, poprawie uległy relacje interpersonalne, komunikacja oraz współpraca zespołowa. Uważamy, że taka inicjatywa przyczyniła się do wszechstronnego rozwoju uczniów i jest godna propagowania.

Organizatorzy ,,zielonej szkoły”: Anna Samborska, Barbara Brzozwska, Marta Morchal, Maria Szczepańska

Dnia 5 kwietnia 2017 roku w Auli Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się uroczysta Gala, podczas której poznaliśmy laureatów XXII Białostockiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Była to doskonała okazja do podziękowania   młodym   wolontariuszom   i  wolontariuszkom  za  ich  pracę  i  zaangażowanie na rzecz potrzebujących. Podczas gali Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku Rafał Rudnicki wyróżnił laureatów w dwóch kategoriach: „Ósemeczki” i „Ósemki”. „Ósemeczki” otrzymały honorowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Z kolei „Ósemki” statuetki Franciszka wyrzeźbione z drewna gruszy przez podlaskiego artystę plastyka Zbigniewa Wasiluka oraz zaproszenie do udziału w gali kończącej ogólnopolską edycję XXIII Konkursu w Gdyni (16-18.06.2017). W jubileuszowej edycji Konkursu udział wzięło79 społeczników, w tym 35 w kategorii wiekowej 10-13 lat („Ósemeczki”) oraz 44 uczniów w kategorii wiekowej 14-19 lat („Ósemki”), a także Szkolny Klub Wolontariusza „Promyk z Serca”.
W trakcie finału konkursu uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku wystąpili z przedstawieniem akrobatycznym pt. „Walc kwiatów”. Kandydatów zgłaszali nauczyciele, organizacje pozarządowe, przyjaciele i rodziny. Kapituła Konkursu złożona z przedstawicieli samorządu, duchowieństwa, organizacji pozarządowych, radnych i laureatki poprzedniej edycji, przez trzy dni (1-3 marca 2017r.) prowadziła indywidualne rozmowy z wolontariuszami, by poznać motywy podejmowanych działań oraz efekty społeczne, a w rezultacie wyłonić „Ośmiu Wspaniałych”. Miasto Białystok po raz dwudziesty pierwszy zorganizowało lokalną edycję Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”, by upowszechniać ideę młodzieżowego wolontariatu poprzez ukazanie sylwetek młodzieży zaangażowanej w działania społeczne. Konkurs został zapoczątkowany 23 lata temu przez Joannę Fabisiak, prezeskę Fundacji „Świat na TAK”. Zainspirował ją western „Siedmiu Wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiali się przemocy w małym meksykańskim miasteczku. Konkurs został objęty honorowym patronatem J.E. Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego Metropolity Białostockiego, J.E. Arcybiskupa Diecezji Białostocko-Gdańskiej Jakuba oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty. Patroni medialni Konkursu: TVP S. A. Oddział w Białymstoku, Polskie Radio Białystok oraz Gazeta Wyborcza w Białymstoku.

Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku Rafał Rudnicki wyróżnił i nagrodził Uczniów - Kandydatów  do  tytułu „Wspaniałych” wśród których znalazły się 4 uczennice naszej szkoły: Paulina Biruk V a, Klaudia Charyton VI b, Angelika Głowacka VI b, Julia Wasilewska V a.
Laureatkami Samorządowego Konkursu Nastolatków ,,Ośmiu Wspaniałych” w kategorii ,,Ósemeczka” zostały wolontariuszki Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44: Paulina Biruk V a, Klaudia Charyton VI b, Angelika Głowacka VI b. Nagrodzonym i wyróżnionym wolontariuszom oraz ich rodzicom serdecznie gratulujemy!!!

Anna Samborska, Barbara Brzozowska

http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,21596759,oni-sa-wspaniali-bialostoccy-wolontariusze-docenieni-zdjecia.html

http://www.poranny.pl/wiadomosci/bialystok/a/osmiu-wspanialych-ewelina-kirpsza-bedzie-reprezentowac-bialystok-w-ogolnopolskiej-edycji-konkursu,11957484/

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/143188

https://bialystok.tvp.pl/29815453/05042017-godz1830

http://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/wspaniali-wolontariusze-nagrodzeni.html

W dniach 31.03 – 01.04 2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu”, Szkolnego Koła PCK oraz Koła Caritas aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności. Celem zbiórki jest dotarcie z pomocą żywnościową do jak największej liczy osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie oraz zapewnienie im godnych Świąt Wielkanocnych. Jak to działa? Banki Żywności z pomocą wolontariuszy będą najpierw zbierać, a potem w swoich magazynach sortować, ważyć i liczyć żywność. Następnie przekażą ją współpracującym z nimi, lokalnym organizacjom społecznym: hospicjom, domom samotnej matki, schroniskom dla ofiar przemocy, noclegowniom dla bezdomnych, jadłodajniom dla ubogich, rodzinnym domom dziecka, świetlicom środowiskowym. Z pomocy żywnościowej na święta skorzystają również rodziny wielodzietne, osoby chore, samotnie wychowujące dzieci, bezdomne oraz żyjące w ubóstwie. Dodatkowo w tym roku w 4 województwach (lubuskim, śląskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim), w których prowadzona będzie Wielkanocna Zbiórka Żywności, część pozyskanej żywności zostanie przekazana na dożywianie dzieci w ramach Projektu ,,Żółty Talerz”. Wolontariusze zbierali żywność w Hipermarkecie ,,Carrefour" przy ul. Wrocławskiej oraz Hipermarkecie ,,LIDL" przy ul. Słonecznikowej. Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia ,,Ku Dobrej Nadziei” oraz ,,Jeden świat”. Zbiórkę przeprowadziło 38 wolontariuszy angażujących się w działania prospołeczne. Serdecznie dziękujemy Darczyńcom oraz wolontariuszom i rodzicom za zaangażowanie i wsparcie!!!

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Teresa Adamska, Aleksandra Kałuża

 

W dniach 15 – 31 marca 2017r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 w Białymstoku włączyli się w akcję ,,Aby móc czytać – potrzebne są książki” organizowaną przez Straż Miejską wspólnie z Centrum Wolontariatu Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB. Wszystkie zebrane książki zostały przekazane dzieciom z Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej oraz Neurologii i Rehabilitacji Dziecięcej. Pracownicy Straży Miejskiej oraz wolontariusze będą umilać pobyt dzieciom w klinikach czytając zebrane książki. Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom za okazane wsparcie!!!

Koordynator: Anna Samborska

Dnia 30.03.2017 r wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 oraz Szkolnego Koła PCK włączyli się w organizację Festynu Regionalnego ,,Zwyczaje i tradycje regionu Podlasia”. Wolontariusze z kl. III – VI zorganizowali loterię i kiermasz ozdób świątecznych we współpracy ze Stowarzyszeniem ,,My dla Innych” oraz uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej ,,Jard”. Zebrane środki zostały przeznaczone na wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia ,,My dla Innych” oraz Białostockiego Schroniska dla zwierząt. Serdecznie dziękujemy Wszystkim Darczyńcom za wsparcie!!! Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniach 24 – 31.03.2017r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 oraz Szkolnego Koła PCK zorganizowali kwestę na rzecz podopiecznych PCK. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zorganizowanie świąt wielkanocnych osobom potrzebującym pomocy i wsparcia. Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy!!!

Anna Samborska, Barbara Brzozowska

 

 - przesłuchania młodych wolontariuszy
W dniach 1-3 marca 2017r. odbyły się przesłuchania kandydatów zgłoszonych do XXII Białostockiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Celem konkursu jest promowanie młodzieżowego wolontariatu oraz prospołecznych zachowań dzieci i młodzieży, które kształtują poczucie indywidualnej odpowiedzialności, uczą zasady szacunku oraz poszanowania drugiego człowieka. Konkurs stanowi szczególną okazję do wyróżnienia dzieci i młodzieży, którzy bezinteresownie pomagają potrzebującym oraz podejmują działania na rzecz społeczności lokalnej. Naszą szkołę reprezentowały 4 wolontariuszki szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44: Klaudia Charyton VI b, Angelika Głowacka VI b, Paulina Biruk V a, Julia Wasilewska V a. Spotkania kandydatów z Kapitułą Konkursową, złożoną m.in. z przedstawicieli duchowieństwa, samorządu i inicjatora konkursu – Fundacji „Świat na TAK” odbyły się w siedzibie Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych – Biuro Komunikacji Społecznej przy ul. Świętojańskiej. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 25 kwietnia 2017 r. o godzinie 13.00 w Auli Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Świerkowej. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu i trzymamy kciuki za naszych Wspaniałych wolontariuszy!!!

Anna Samborska, Barbara Brzozowska

Dnia 15.02.2017r. w Publicznym Gimnazjum Nr 9 w Białymstoku odbyło się rozstrzygnięcie Wojewódzkich Konkursów: Recytatorskiego „Anielskie strofy”, Plastycznego „Anioły do mnie wysyłaj” oraz Literacko - poetyckiego „Pisane piórem Anioła”. Nasi wolontariusze odnieśli znaczące sukcesy w konkursach. W konkursie plastycznym I miejsce zajęła Amelia Ławreszuk III d, natomiast Aleksandra Czemiel z kl. IV a otrzymała wyróżnienie. W konkursie literacko - poetyckim I miejsce zajęła Julia Chańko kl. V c za napisany własny wiersz „Mój Anioł”, natomiast Paulina Biruk kl. V a otrzymała wyróżnienie za piękną twórczość literacką zaprezentowaną w wierszu ,,Anioł stróż”. Twórczość uczniów oceniała komisja pod kierunkiem pisarki białostockiej p. Joanny Tołoczko. W konkursach wzięło udział 10 uczniów klas IV - VI naszej szkoły, których przygotowały: Anna Samborska oraz Barbara Brzozowska. Wszystkim uczestnikom, nagrodzonym oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy !!!

 

W dniach 13 - 14.02.2017r wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 zorganizowali kiermasz walentynkowy. Wolontariusze upiekli ciasta, babeczki oraz przygotowali samodzielnie walentynkowe serduszka. Dochód z akcji zostanie przeznaczony na rzecz podopiecznych schroniska dla zwierząt przy ul. Dolistowskiej 2. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom wspierającym akcję!!!

Anna Samborska, Barbara Brzozowska

 

,Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – te słowa Janusza Korczaka były hasłem przewodnim ferii zimowych wolontariuszy w Bukowcu k. Karpacza.

Szkolny Klub Wolontariusza ,,Klub Ośmiu”, działający przy Szkole Podstawowej Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku będzie obchodził 15 - lecie swojej działalności. Powodów do dumy mamy wiele: od sukcesów w zakresie działalności wolontarystycznej, po sukcesy osobiste naszych podopiecznych – poprawione oceny, wymarzona szkoła i uczelnia, zdane egzaminy, ale też zawarcie udanych związków małżeńskich i wejście w rolę rodziców. Przez naszą szkołę przez te lata przewinęły się dziesiątki osób, najstarsi z nich to w chwili obecnej stateczni, usamodzielnieni młodzi ludzie, a najmłodsi to początkujący wolontariusze – uczniowie klas III naszej szkoły.

Od blisko 15 lat proponujemy młodym ludziom wartościową formę aktywności w czasie pozalekcyjnym. Celem działania Szkolnego Klubu Wolontariusza jest wychowywanie do brania pełnej odpowiedzialności za życie społeczne. W pracy z dziećmi i młodzieżą stosujemy metodę wychowawczą „Wolontariat – wychowanie przez pracę i pomoc słabszym”. Nasi wolontariusze angażują się w życie szkoły, pomagają rówieśnikom, osobom niepełnosprawnym, chorym i sędziwym. Bliska jest im aktywność prospołeczna oraz proekologiczna. Wolontariusze przeciwstawiają się uzależnieniom, przemocy i egoizmowi we własnym środowisku szkolnym, koleżeńskim, rodzinnym, uczą się odpowiedzialności za siebie i innych.

W 2008 roku nawiązaliśmy współpracę z Fundacją „Dziewczynka z zapałkami” z Łodzi, której celem jest przeciwdziałanie niedostatkowi dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych. Pozyskane z akcji charytatywnych fundusze przeznaczane są na poprawę statusu materialnego dzieci oraz organizację letniego i zimowego wypoczynku, ,,zielonych szkół” dla dzieci najbardziej potrzebujących. Wolontariusze oprócz swoich indywidualnych zajęć uczestniczą systematycznie w akcjach marketowych ,,Baśniowa sprzedaż zapałek” w Galeriach Handlowych. Dzięki ogromnemu angażowaniu się uczniów w działania prospołeczne Fundacja nagrodziła wolontariuszy naszej szkoły zapraszając nas po raz kolejny na ferie zimowe.

W dniach 21 - 27.01.2017 r. najbardziej aktywni wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza (15 osób) zostali zaproszeni na ferie zimowe do Bukowcu k. Karpacza zorganizowane przez Fundację „Dziewczynka z zapałkami”. Wyjazd był zasłużoną nagrodą za ich bezinteresowną, aktywną i pełną zaangażowania pracę na rzecz innych. W zimowisku uczestniczyło 130 uczniów z 8 miast (Białystok, Hajnówka, Łódź, Rzeszów, Słupsk, Wejherowo, Rybnik, Ozorków). Uczniowie zakwaterowani byli w Ośrodku Wczasów Dziecięcych MARGO. Bukowiec to malownicza miejscowość położona na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, otoczona pasmem Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Przepiękne tereny i krajobrazy czynią z ośrodka atrakcyjne miejsce do wszelkich form wypoczynku. Uczniowie mieli bardzo urozmaicony program edukacyjno, rekreacyjny, wychowawczy i profilaktyczny. Uczestniczyli aktywnie w warsztatach przyrodniczo – krajoznawczych, muzyczno – ruchowych, profilaktycznych oraz wycieczkach pieszych i autokarowych. Zwiedzili z przewodnikiem sudeckim p. Piotrem Norko szlak romantyczny w Bukowcu: Świątynię Ateny, Pałac Bukowiec, Ruiny Opactwa, Wieżę Widokową, Bramę Kloeberga oraz w Karpaczu: Świątynię Wang, Skocznię, Muzeum ,,Tajemnice Karkonoskie”, Muzeum Sportu i Turystyki. Wielką atrakcją były kąpiele w basenach Hotelu Gołębiewski i słodki poczęstunek oraz spacery po deptaku w Karpaczu z widokiem na Snieżkę. Każdego dnia uczniowie korzystali z uroków zimy i zabaw na śniegu (zjazdy na sankach, lepienie igloo, bałwana, rzuty śnieżkami) oraz konkursów, zabaw i tańców integracyjnych. Odbyły się dwie dyskoteki oraz ognisko w pięknej zimowej scenerii. Podczas zimowego wyjazdu uczniowie poznali się wzajemnie oraz zintegrowali z innymi uczestnikami.

Dzięki zaangażowaniu, wytrwałości oraz naszej konsekwencji mogłyśmy zrealizować tak wspaniałą inicjatywę wychowawczą - zimową wyprawę, która na długo pozostanie w pamięci dzieci. Jesteśmy przekonane, że w przypadku większości uczniów był to pierwszy wyjazd na ferie i pozostawił bardzo dobre wrażenie. Cieszymy się, że dzięki tak wspaniałej współpracy z Fundacją mogłyśmy zrealizować marzenia tych dzieci, które naprawdę tego potrzebowały. W swojej pracy ciągle kierujemy się zasadą: ,,Tyle jest wart człowiek ile pomoże drugiemu...” i wierzymy głęboko, że pomaganie wzmacnia!!!!! Aby nasi wolontariusze mogli realizować swoje cele, doświadczać życia, rozwijać swoją wrażliwość potrzebują nas dorosłych. Pomimo zmęczenia, nieprzespanych nocy, poświęconego bezinteresownie swego wolnego czasu, czujemy się spełnione i wierzymy, że pomogłyśmy innym!!! Wiemy, jak dużo się zadziało w sercach dzieci i mamy nadzieję, że wpłynie to pozytywnie na dalszy proces wychowawczy i rozwijanie postaw prospołecznych.

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy Szkole Podstawowej Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku: Anna Samborska, Barbara Brzozowska           

W swojej codziennej pracy wychowawczej i wolontarystycznej opieramy się na słowach poniższego wiersza:

Czym dziecko żyje, tego się nauczy

Jeżeli dziecko żyje w atmosferze krytyki,

uczy się potępiać.

Jeżeli dziecko doświadcza wrogości,

uczy się walczyć.

Jeżeli dziecko musi znosić kpiny,

uczy się nieśmiałości.

Jeżeli dziecko jest zawstydzone,

uczy się poczucia winy.

Jeżeli dziecko żyje w atmosferze tolerancji,

uczy się być cierpliwym.

Jeżeli dziecko żyje w atmosferze zachęty,

uczy się ufności.

Jeżeli dziecko jest akceptowane i chwalone,

uczy się doceniać innych.

Jeżeli dziecko żyje w atmosferze uczciwości,

uczy się sprawiedliwości.

Jeżeli dziecko żyje w poczuciu bezpieczeństwa,

uczy się zaufania.

Jeżeli dziecko żyje w atmosferze aprobaty,

uczy się lubić siebie.

Jeżeli dziecko żyje w atmosferze akceptacji i przyjaźni,

Uczy się tego, jak znaleźć miłość w świecie.

Autor Nieznany, Los Angeles 1991 r.

Poranny.pl

W dniach 16 – 20 stycznia 2017r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 zorganizowali zbiórkę karmy i akcesoriów dla zwierząt. Inicjatorkami działania były uczennice klasy V a Julia Wasilewska, Martyna Kozak i Wiktoria Dybicz, które zaangażowały społeczność szkolną w akcję pomocy dla zwierząt. Zebrane artykuły zostały dostarczone przez uczennice do schroniska, gdzie otrzymały podziękowania za zaangażowanie. Serdecznie dziękujemy Wszystkim Darczyńcom za wsparcie i okazane Wielkie serce!!! Anna Samborska

W dniu 15.01.2017r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 oraz Szkolnego Koła PCK uczestniczyli w 25 Finale WOŚP w Galerii Jurowiecka. Wolontariusze zostali przeszkoleni w zasadach ratowania życia przez instruktora Fundacji WOŚP pana Wojciecha Krawczyka. Wspólnie zachęcali do udziału w Orkiestrze i uczyli udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach Akcji „Cała Polska Uczy Ratować” i Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować," realizowanego przez Fundację WOŚP w szkołach. Wolontariusze, którzy nauczyli się udzielania zasad pierwszej pomocy byli dumni z nabytych umiejętności i chętnie prezentowali je dorosłym oraz rówieśnikom, wskazując jak ważne jest wczesne podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia. Osoby uczestniczące w pokazach resustytacji krążeniowo - oddechowej obdarowywane były serduszkami oraz pakietami edukacyjnymi WOŚP. Podczas trwania akcji nasze stoisko było bardzo chętnie odwiedzane przez dzieci i dorosłych W wydarzeniu uczestniczyło 26 wolontariuszy z klas III – VI wraz z opiekunami. Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom oraz rodzicom za zaangażowanie w akcję!!!

Opiekunowie „Klubu Ośmiu”: Anna Małgorzata Samborska, Barbara Bożena Brzozowska

http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/

http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/1,35235,21239906,wosp-nie-tylko-puszki-ale-i-terminale-do-tego-hokeisci-i.html

Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 po raz kolejny włączyli się do XVI edycji Ogólnopolskiej akcji ,,Szlachetna paczka” organizowanej przez Stowarzyszenie ,,WIOSNA”. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem ,,Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!”.  Wolontariusze w dniach 1-10.12.2016 zorganizowali na terenie szkoły zbiórkę artykułów spożywczych, papierniczych, środków czystości, odzieży, obuwia dla potrzebującej rodziny wybranej z bazy rodzin. W akcję aktywnie włączyła się cała społeczność szkolna (uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły). Dnia 10.12.2016r odbył się Finał ,,Szlachetnej paczki”, podczas którego wolontariuszki: Klaudia Charyton, Konstanacja Brzostowska oraz Sebastian Jankowski wraz z opiekunkami Anną Samborską i Barbarą Brzozowską dostarczyli do magazynu ,,Szlachetnej paczki” zebrane artykuły – 12 paczek. Był też czas na podzielenie się wrażeniami i doświadczeniami z wolontariuszami ,,Szlachetnej paczki” na temat organizowania akcji oraz słodki poczęstunek. Za swoje zaangażowanie wolontariusze i opiekunowie otrzymali Certyfikat ,,Witaj w Drużynie SZLACHETNEJ PACZKI! Razem zmieniamy świat na lepsze. Razem z nami walczycie z biedą”!

Serdecznie dziękujemy Wszystkim Darczyńcom  za okazane wsparcie! To dzięki Wam mogliśmy wyciągnąć pomocną dłoń do tych, którzy tego najbardziej potrzebują i sprawić, że ich święta będą szczęśliwe i pogodne! Paczka, którą otrzymała rodzina, to coś więcej niż pomoc materialna. To znak, że są dla kogoś ważni i że jest ktoś, kto w nich uwierzył po to, aby oni potrafili uwierzyć w siebie. Najbardziej pomagamy wtedy, kiedy koncentrujemy się na poznawaniu drugiego człowieka i odkrywaniu jego piękna. Mamy nadzieję, że doświadczenie tego piękna było również Twoim udziałem. Dziękujemy, że wizja lepszego świata jest dla Ciebie ważna. Życzymy wszystkim jeszcze większej otwartości i odwagi  w zmienianiu świata na lepsze!

Z wyrazami szacunku Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniach 5 – 9 grudnia 2016 r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 w Białymstoku zorganizowali ,,Tydzień Wolontariatu”. Został ogłoszony konkurs plastyczny ,,Warto pomagać” na plakat promujący wolontariat, odbył się ,,Mikołajkowy kiermasz – zdrowo - kolorowo”, kwesta czerwonokrzyska ,,PCK” oraz warsztaty artystyczne, podczas których wolontariusze wykonywali kartki świąteczne i wypiekali świąteczne pierniczki. Wolontariusze aktywnie włączyli się w ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka” zbierając artykuły spożywcze i papiernicze dla wybranej rodziny, angażując w działanie społeczność szkolną. Serdecznie dziękujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom za okazaną  pomoc i wsparcie.

Koordynator: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniu 8 grudnia 2016r. wolontariusze szkolnego klubu wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 oraz uczniowie ze świetlicy szkolnej uczestniczyli w ogólnopolskim Projekcie ,,Serce za Odwagę”. Inicjatorem akcji było Miejskie Przedszkole Nr 2 w Płocku, Stowarzyszenie ,,Pro Patria – Lokalni Patrioci” oraz Stowarzyszenie ,,Głos Bohatera”. Z uwagi na uniwersalną treść i walory wychowawcze, jakie niesie ze sobą projekt, udział w akcji wzięły także placówki oświatowe z całej Polski. Celem akcji ,,Serce za Odwagę" było przygotowanie kartek świątecznych dla kombatantów, żołnierzy Podziemia Niepodległościowego przez najmłodszych w wielu miastach w Polsce.
W ramach akcji powstał spot, w którym został ujęty proces tworzenia kartek, przebieg akcji jak i reakcje kombatantów. W ten symboliczny sposób podziękujemy za wielką odwagę, jaką odznaczali się bohaterowie w czasach walki o wolną i niepodległą Polskę. Pragniemy oddać hołd osobom, dzięki którym dzieci mogą bawić się, malować, tańczyć, śpiewać i poszerzać swoją wiedzę.

Koordynator akcji: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

https://www.facebook.com/GlosBohatera/videos/1771441296214842/

5 grudnia 2016

Dobra organizacja, pełnia ideałów, chęć pomocy innym oraz samodoskonalenie... Cały wolontariusz... 

To właśnie dziś - 5 grudnia - obchodzimy Dzień Wolontariusza na całym świecie!!!

Wszystkim naszym wolontariuszom życzymy cierpliwości, wytrwałości oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Przede wszystkim jednak życzymy, aby wywoływali jak najwięcej uśmiechów na twarzach innych ludzi. Sympatia drugiego człowieka jest przecież bezcenna... :)

Dnia 3 grudnia 2016r. odbyła się Gala Wolontariatu organizowana przez Federację Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył Certyfikaty i Medale ,,Wolontariusz na Medal” dla155 białostockich wolontariuszy, którzy owocnie pracują na rzecz społeczności lokalnej. Wśród wyróżnionych znaleźli się wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 wraz z opiekunami. Medale ,,Wolontariusz na Medal” oraz certyfikaty wraz z podziękowaniami za pracę wolontaryjną na rzecz społeczności lokalnej oraz szkoły otrzymali: Klaudia Charyton VI b, Patrycja Szawluk V c, Paulina Biruk V a, Julia Wasilewska V a oraz Anna Samborska i Barbara Brzozowska.

W dniach 1 – 3 grudnia 2016r. w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja adresowana do wolontariuszy i opiekunów ,,Klubów Ośmiu” Młodzieżowego Wolontariatu ,,Trudności w pracy wolontariusza”. Głównym celem konferencji było wzbogacenie swojej wiedzy i umiejętności w pomaganiu innym, podsumowanie dotychczasowej pracy wolontarystycznej w szkolnych klubach wolontariusza oraz omówienie napotykanych trudności. W konferencji uczestniczyli wytypowani przez swoich liderów wolontariusze z całego kraju (ok. 300 osób). Miasto Białystok reprezentowały cztery wolontariuszki ze Szkoły Podstawowej Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku pod opieką opiekunek: Anny Samborskiej i Barbary Brzozowskiej.

Konferencja została zorganizowana przez Fundację „Świat na Tak”, która w trakcie trzydniowego spotkania zapewniła zakwaterowanie w Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce” na warszawskich Bielanach, wyżywienie oraz realizację warsztatów edukacyjnych. Nad wszystkim czuwała osobiście pani Joanna Fabisiak poseł na Sejm i prezes Fundacji „Świat na Tak” oraz autorka Programu Wychowawczego „Wychowanie przez pracę i pomoc słabszym” oraz ,,Wstyd za zło". W programie konferencji były:

 • prezentacje multimedialne dokonań ,,Klubów Ośmiu”;
 • zajęcia integracyjne, zabawy muzyczne prowadzone przez profesjonalistów (wodzirej Rafał Folwarski);
 • wykłady: Bożena Wścisły - Kandybowicz – Prezes Bielańskiego Stowarzyszenia Rodzin Osób Niepełnosprawnych, prof. APS dr hab. Grzegorz Pyszczek, prof. Alicja Chybicka - lekarz medycyny, Poseł na Sejm RP;
 • warsztaty: „Lider wolontariatu”;
 • warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez ratownika medycznego;
 • warsztaty dla wolontariuszy „Co dała mi praca w Klubie Ośmiu?” z udziałem byłych wolontariuszy Fundacji „Świat na Tak”;
 • przygotowanie i prezentacja wniosków z warsztatów w grupach;
 • ,,Żyć nie umierać” - przedstawienie metodą dramy z udziałem wolontariuszy i pracowników Fundacji, omówienie przesłania;
 • spotkanie opłatkowe;

Spotkanie rozpoczęło się w Światowy Dzień Wolontariusza i było wspaniałą okazją do podzielenia się doświadczeniami oraz wzmocnieniem motywacji do dalszej pracy wolontarystycznej. Punktem kulminacyjnym konferencji było wręczenie wytypowanym placówkom przyznanego Certyfikatu ,,Szkoła Przyjazna Wolontariatowi”. Opiekunki z SP Nr 44 otrzymały imienne podziękowania za dotychczasowe wieloletnie działania wolontarystyczne oraz Certyfikat potwierdzający zaangażowanie, szerzenie i wspieranie idei wolontariatu wśród dzieci i młodzieży oraz list gratulacyjny Rzecznika Praw Dziecka. Nie zabrakło też chwil refleksji oraz dobrej zabawy integracyjnej i mikołajkowej. Wolontariusze wraz z opiekunkami wybrali się na Stadion Narodowy „Zimowy Narodowy” na wspaniałe lodowisko i łyżwy oraz spotkanie z wolontariuszami angażującymi się w akcję ,, Motomikołaje”.

Opiekunowie szkolnego wolontariatu przy SP Nr 44 w tym szczególnym czasie przedświątecznym i noworocznym chcieliby serdecznie podziękować wszystkim wolontariuszom za aktywność, zaangażowanie oraz włożoną pracę w 2016 roku!

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2017 życzymy wszystkim wolontariuszom aby te święta były wyjątkowym dniem w roku, by choinka w każdych oczach zalśniła blaskiem. By kolacja wigilijna wniosła w serca spokój, a radość pojawiała się z każdym nowym brzaskiem. By prezenty ucieszyły każde smutne oczy, by spokojna przerwa ukoiła zmęczenie. By Sylwester zapewnił sylwestrową zabawę, a kolędowych śpiewów nie było dość! Dużo radości, miłości, zdrowia i spełnienia marzeń, szczególnie tych najskrytszych! Wierzymy, że gdzieś tam jest bez wątpienia bardzo wielu ludzi, którzy są wdzięczni
i doceniają Wasze wsparcie. Niech pomaganie innym daje Wam mnóstwo satysfakcji i pamiętajcie: ,,Dobro zawsze powraca”!!!

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza „Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44

Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniach 25 – 26 listopada 2016r. uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44,  Szkolnego Koła PCK oraz Koła Caritas aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności ,,Świąteczna zbiórka żywności”. Wolontariusze zbierali żywność w Hipermarkecie ,,Carrefour" przy ul. Wrocławskiej. Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia ,,Jeden świat”. Zbiórkę przeprowadziło 23 wolontariuszy z klas III – VI angażujących się systematycznie w działania prospołeczne. Serdecznie dziękujemy wolontariuszom i rodzicom za zaangażowanie i wsparcie!!!

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Teresa Adamska

Dnia 20 listopada 2016r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych , w trakcie których przedstawione zostały tematy dotyczące: podstawowych zagadnień z zakresu wolontariatu, zadań i kompetencji wolontariusza, jak działać i właściwie komunikować się w grupie, jak wykorzystywać swój potencjał oraz jak angażowanie się w działalność społeczną. Warsztaty prowadziła dr Małgorzata Wenclik - trener i ekspert, współautor materiałów szkoleniowych, posiada 12 lat doświadczeń w pracy nauczyciela akademickiego Uniwersytetu w Białymstoku.

Koordynator; Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniach 7 - 9 października 2016r. wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli w akcji marketowej ,,Dziewczynka z zapałkami”. Akcja odbywała się w Galerii ,,Piotr i Paweł” przy ul. Wrocławskiej. Wolontariusze pod opieką animatora Fundacji ,,Dziewczynka z zapałkami” z Łodzi aktywnie zachęcali klientów sklepu do wsparcia finansowego na rzecz opłacania obiadów dzieciom, zakupu podręczników czy dofinansowania organizacji wypoczynku. Podczas akcji panowała miła atmosfera. Z każdej strony wolontariusze otrzymywali uśmiech i wsparcie podczas wręczania ,,baśniowych zapałek”. W akcji uczestniczyło 28 wolontariuszy z klas IV - VI . Serdecznie dziękuję wolontariuszom oraz rodzicom za zaangażowanie i wsparcie!!!

Anna Samborska

Dnia 7 października 2016r. uczniowie klas IV - VI - wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 wraz z opiekunkami uczestniczyli w Dniu Otwartym Polskiego Radia Białystok. Gorąco przywitali nas pracownicy radia i zaprosili do zwiedzania rozgłośni. Pan Grzegorz Pilat dziennikarz radiowy wprowadził uczniów w tajniki pracy dziennikarskiej i opowiedział o historii rozgłośni. Pod jego profesjonalną opieką uczniowie mogli odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne. Z wielkim entuzjazmem uczniowie zwiedzali pokoje redakcyjne, obejrzeli studio nagraniowe i bawili się z dźwiękiem, zobaczyli też jak wygląda praca prezentera na antenie radiowej, jak powstaje program oraz jak dziennikarze przygotowują i czytają wiadomości. Uczniowie odwiedzili fonotekę, czyli miejsce, w którym zgromadzono przez wiele lat tysiące płyt oraz studio reklamowe, gdzie realizatorzy pokazali, jak powstają nagrania i jak się je montuje. Odważni mogli spróbować sił przed mikrofonem, a potem usłyszeć siebie na antenie Radia Białystok. Uczniowie zaśpiewali i nagrali piosenkę w Studio Rembrandt, a potem z wielkim zainteresowaniem wysłuchali swego nagrania. Były wielkie emocje, gdy uczniowie rozpoznawali swoje głosy. Dziennikarze zaprezentowali uczniom filmy i fotogalerie z imprez organizowanych przez Radio Białystok. W czasie zwiedzania było wiele konkursów z nagrodami (płyty, słuchawki, ołówki). Wyjazd wszystkim bardzo się podobał i zostanie na długo w pamięci dzieci.

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

W dniach 23 – 24 września 2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 44 ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu”, Szkolnego Koła PCK oraz Koła Caritas aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji organizowanej przez Banki Żywności ,,Zbiórka żywności”. Akcja przebiegała pod hasłem: ,,Dzieląc się zakupami pomagasz niedożywionym dzieciom”.  Wolontariusze zbierali żywność w Hipermarkecie ,,Carrefour" przy ul. Wrocławskiej. Zebrane artykuły żywnościowe przekazane zostały na potrzeby podopiecznych Stowarzyszenia ,,Jeden świat”. Zbiórkę przeprowadziło 28 wolontariuszy angażujących się w działania prospołeczne. Serdecznie dziękujemy wolontariuszom i rodzicom za zaangażowanie i wsparcie!!! 

Opiekunowie: Anna Samborska, Barbara Brzozowska, Teresa Adamska