Dnia 16 października 2017r. uczniowie naszej szkoły, podobnie jak dzieci z innych szkół podstawowych w Polsce realizujących program „Ratujemy i uczymy ratować”, kolejny raz wzięli udział w wyjątkowej akcji. Celem jej było ustanawianie Rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób. O wyznaczonej porze w godz. 12.00 – 12.30 ok.120 uczniów z klas drugich i trzecich przystąpiło do wykonywania czynności ratowniczych polegających na wykonywaniu 2 wdechów i 30 uciśnięć klatki piersiowej na fantomach przekazanych przez Fundację WOŚP. Towarzyszyła im piosenka „Stayin’ Alive” zespołu Bee Gees, która znakomicie oddawała tempo akcji. Pokazaliśmy, że już najmłodsi uczniowie naszej szkoły są w stanie opanować podstawowe czynności ratujące życie. Udowodniliśmy na co nas stać!

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku w naszej szkole obchody tego święta odbyły się 13 października. Zgromadzeni na sali gimnastycznej nauczyciele, uczniowie, pracownicy obsługi i administracji oraz rodzice mieli przyjemność obejrzeć montaż słowno-muzyczny. Uczniowie pod kierunkiem pani Marty Supińskiej i Joanny Ignatowicz w żartobliwy sposób dokonali oceny nauczycieli. Podziękowali również wszystkim pracownikom szkoły za ich cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość okazywaną na co dzień. O oprawę muzyczną zadbał chór szkolny pod kierunkiem pani wicedyrektor Grażyny Wołkowyckiej–Tomaszuk. O szatę graficzną zatroszczyła się pani Mariola Konopko.

Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna. Po przedstawieniu dyrekcja szkoły wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi. Podziękowała również wszystkim pracownikom szkoły za rzetelną pracę, zaangażowanie i wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych.

Uroczystość przebiegła w miłej i radosnej atmosferze.

Dnia 10.10.2017 r w klasie 0a odbyły się zajęcia profilaktyczne dotyczące bezpiecznej drogi do szkoły z wykorzystaniem zestawu edukacyjnego ,,Autochodzik’. Uczniowie kl Ia i I d podczas spotkania mieli zaprezentowany film edukacyjny ,,Bezpieczna droga z radami Pongeboba”. Zajęcia zostały przeprowadzone przez pracowników Referatu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w Białymstoku p. M. Kopciewską oraz p. A. Kozioł. Uczniowie otrzymali od prowadzących odblaski aby być widocznym w drodze do szkoły.

Koordynator działań profilaktycznych – pedagog szkolny Anna Samborska

6 października w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim zainaugurowano 8. edycję „Pól Nadziei”, która w sposób szczególny ma zachęcać młodych ludzi do wolontariatu i uwrażliwiać ich na potrzeby innych. Fundacja „Pomóż Im”, którą tworzą ludzie o wielkim sercu i empatii, prowadzi jedyne w naszym regionie domowe hospicjum dla dzieci. Nasza szkoła z wielkim zaangażowaniem przystępuje co roku do akcji. Uczestniczymy w inauguracji, sadzimy cebulki żonkili przy szkolnym ogródku, organizujemy zbiórki dla hospicjum, a wiosną kwestujemy na rzecz fundacji.

03 października 2017r. w oddziale przedszkolnym odbył się konkurs puzzlowy. Przystąpiło do niego 13 dzieci – 4 dziewczynki i 9 chłopców. Zadaniem dzieci było ułożenie 30-sto elementowych puzzli w jak najkrótszym czasie. Wszyscy uczestnicy sprostali zadaniu i otrzymali pamiątkowe nagrody.

W ostatnich tygodniach mieliśmy w naszej szkole lekcję demokracji. Najpierw wszystkie klasy IV - VII zgłosiły swoich kandydatów do Samorządu Szkolnego, następnie kandydaci próbowali nakłonić innych do głosownia właśnie na nich. Były plakaty, ulotki wyborcze - w dużej mierze wykonane własnoręcznie. 28 września przeprowadzono głosowanie . Każdy uczeń mógł głosować tylko na jednego kandydata. Głosy trafiły do urny. Specjalnie powołana komisja przeliczyła je  i wybrano Samorząd Szkolny. Przewodniczącą została Angelika Głowacka , jej zastępcami Sebastian Czaczkowski i Kacper Kozłowski, sekretarzem - Michał Zaczkiewicz. Gratulujemy wybranym, dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspaniałą frekwencję wyborczą.

28 września uczniowie klasy IIIG wzięli udział w wyjątkowych warsztatach „Dzieciaki Sadzeniaki” organizowanych przez sklep Leroy Merlin Produkcyjna. Ich celem było nauczenie dzieci pielęgnacji roślin i rozbudzanie w nich zainteresowania przyrodą.

W części teoretycznej, opiekująca się nami pani Marta, wyświetliła dzieciom dwie prezentacje: „Zieleń wokół nas” oraz „Ciekawostki ze świata roślin”. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania, rozwiązywali zagadki, odpowiadali nawet na trudne pytania prowadzącej. Było wiele śmiechu i zabawy.

W części praktycznej dzieci sięgnęły po rękawiczki, doniczki, kolorowe kwiaty i przesadzały małe rośliny ozdobne. Każde dziecko dostało do przesadzenia swoją własną roślinkę. Fakt samodzielnego sadzenia okazał się ogromną frajdą dla wszystkich zwłaszcza, że każdy na koniec mógł zabrać swoją sadzonkę do domu. W tym dniu pracą domową była opieka nad rośliną i podlanie jej zaraz po powrocie ze szkoły.

26 września 2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami wybrały się z wizytą do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji mieszczącego się w Pałacu Branickich. W ramach zajęć dzieci pod kierunkiem pani przewodnik obejrzały ekspozycję z zakresu historii medycyny i farmacji (dawna apteka, szpital polowy, gabinet okulistyczny, gabinet stomatologiczny, gabinet anatomiczny i gabinet rentgenowski). Dzieci były bardzo zaciekawione i zainteresowane niezwykłymi przedmiotami znajdującymi się w muzeum. W ramach zajęć samodzielnie wykonały z gipsu oryginalny Pałac Branickich. Wszystkim bardzo podobała się wycieczka oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z eksponatem.

We wtorek 26 września uczniowie klasy IIIG mieli możliwość samodzielnego przygotowania pysznego, domowego chleba z ziarnami. W ramach zajęć, których tematem było „Polskie złoto” dzieci poznały historię chleba, dowiedziały się jak przebiega jego produkcja oraz jakie składniki są niezbędne, aby go przyrządzić. Po takim wprowadzeniu, każdy uczeń mógł przejść do działania. Proces pieczenia odbywał się zgodnie z wypróbowanym przepisem wychowawczyni klasy. Najpierw rosły drożdże. W tym czasie dzieci przygotowały formy do pieczenia, w przyniesionych z domu miseczkach zmieszały mąkę z ulubionymi ziarnami (siemieniem, pestkami słonecznika, pestkami dyni, sezamem), z wodą i szczyptą soli. Potem dodały drożdże. Każdy uczeń przełożył swoje ciasto do foremki i cierpliwie czekał, aż wyrośnie.

Całą klasą zanieśliśmy nasze chlebki do szkolnej kuchni. Dzięki uprzejmości pań kucharek upiekliśmy przepyszne, pachnące pieczywo, które na koniec zajęć z apetytem degustowaliśmy. Zachęcamy wszystkich do samodzielnego, domowego chleba!

Uczniowie klasy IIIG

z wychowawczynią

 

20 września 2017 r. w Białostockim Parku Naukowo – Technologicznym odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018. Podczas gali Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczał stypendia za innowacyjną myśl techniczną, stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz za wyniki i osiągnięcia w nauce. Wśród wyróżnionych znalazła się uczennica klasy VII a – Luiza Charkiewicz – laureatka Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego i Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego, która otrzymała stypendium za wyniki i osiągnięcia w nauce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych, który obchodzony był w całej Europie 26 września, uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami 40 innych szkół europejskich wykonali projekt eTwinning. Polegał on na umieszczeniu na platformie „padlet” nazwy szkoły, kraju oraz komunikatu „Chcę Pokoju”. Następnie uczniowie w każdej ze szkół wykonali prace plastyczne i nagrali krótkie filmy.

W naszej szkole powstała również wystawa prac z hasłem „Chcę pokoju” w różnych językach świata, którą przygotowali uczniowie klas IV – VII.

Zapraszamy do obejrzenia projektu na stronie.

Dnia 15 września już po raz kolejny wzięliśmy udział w kampanii „Sprzątanie Świata – Polska 2017”. „Sprzątanie Świata” jest międzynarodową akcją związaną z promocją ochrony środowiska, której głównym organizatorem w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Akcja została zainicjowana w Polsce w 1994 r.

„Nie ma śmieci – są surowce” to hasło tegorocznej edycji. Jej celem była zmiana w naszym postrzeganiu odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, a surowca wartościowego, z którego powstaną nowe, użyteczne przedmioty.

Klasy VI a i VI c z wielkim zapałem i zaangażowaniem posprzątały teren w najbliższym sąsiedztwie szkoły.

Koordynatorami akcji byli nauczyciele przyrody.

 

Dnia 13.09.2017r. uczniowie klasy I d uczestniczyli w akcji profilaktycznej ,,Bezpieczna droga do szkoły”. Strażnicy Miejscy odwiedzili uczniów w szkole i najpierw wyjaśniali dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, a następnie utrwalali tę wiedzę na przejściu dla pieszych. Wydarzeniu towarzyszyła reporterka Polskiego Radia Białystok Pani Edyta Wołosik, która rozmawiała z dziećmi nt zasad poruszania się po drodze. Dzieci z dużym zaangażowaniem wypowiadały się do mikrofonu omawiając poznane zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Wierzymy, że podejmowane działania zapobiegną nieszczęśliwym wypadkom z udziałem dzieci i przyczynią się do zwiększenia ich bezpieczeństwa   Dzięki takim spotkaniom dzieci uczą się prawidłowych zachowań. Spotkanie było doskonałą okazją, by przekazać dzieciom kamizelki odblaskowe zakupione przez Urząd Miejski w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Koordynator działań profilaktycznych – Anna Samborska – pedagog szkolny

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/147732