Dnia 5 grudnia 2017 roku wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza, który został zorganizowany przez Caritas Archidiecezji Białostockiej w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku.

Wolontariusze mieli okazję spotkać się z Jego Ekscelencją Księdzem Arcybiskupem Tadeuszem Wojdą Metropolitą Białostockim, który odpowiadał na zadawane przez nich pytania.

Następnie wolontariusze uczestniczyli w części integracyjnej spotkania, biorąc udział w różnych ciekawych zajęciach.

 

Dnia 5 grudnia 2017r uczniowie kl. VI – VII ze Szkolnego Klubu Wolontariusza ,,Klubu Ośmiu” przy SP Nr 44 uczestniczyli w międzyszkolnym konkursie organizowanym przez Lokalne Centrum Doradztwa Zawodowego w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów, ukazanie roli zainteresowań w samopoznaniu oraz możliwości wykorzystania pasji w planowaniu ścieżki kariery edukacyjnej i zawodowej, a także popularyzacja wiedzy z zakresu problematyki planowania kariery. Uczniowie podczas przesłuchań przedstawiali przed Komisją Konkursową przygotowane prezentacje dotyczące pasji, zainteresowań, hobby, jak również swego rozwoju edukacyjno-zawodowego i planowania kariery. Uczniowie podczas prezentowania siebie i swojej pasji wykazali się oryginalnością, kreatywnością oraz umiejętnością występowania przed grupą. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i trzymamy kciuki!!! Opiekę nad uczniami sprawowały: Anna Samborska, Barbara Brzozowska

Dnia 29.11.2017r uczniowie klas VI – VII w ramach działań profilaktyczno – edukacyjnych, przy współpracy z Komendą Miejską Policji uczestniczyli w spektaklu pt. „CHEMICZNA ZMIANA NASTROJU”. Celem działań było uświadamianie młodzieży zagrożeń związanych z zażywaniem środków psychoaktywnych. Spektakl teatralny odbył się w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku. Aktorzy z Teatru „Madame” w niezwykle interesujący sposób, przy pomocy tekstu, obrazu i piosenek przedstawili zagrożenia jakie niesie ze sobą zażywanie środków psychoaktywnych. Przedstawienie, które obejrzało 140 uczniów, zakończyła seria prelekcji na temat szkodliwości działania środków psychoaktywnych, ich negatywnych skutków oraz odpowiedzialności prawnej. Zrealizowane działanie to forma przekazu jaką wybrali funkcjonariusze aby dotrzeć bezpośrednio do młodzieży, edukując ją w zakresie unikania zagrożeń dotyczących używania środków odurzających, w tym dopalaczy.

Koordynator działań profilaktycznych: Anna Samborska

 

29.11.2017r odbył się w naszej szkole VIII Międzyszkolny Turniej w Dwa Ognie Usportowione klas IV- tych. Po zaciętej rywalizacji wśród dziewcząt miejsce I- SP 50, II- SP 44, III- SP 43, wśród chłopców miejsce I- SP 50, II- SP 43, III- SP 44. Wszystkim zawodnikom serdecznie GRATULUJEMY

23 listopada z inicjatywy Samorządu Szkolnego  odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Główną atrakcją tego wieczoru były , oczywiście, wróżby. Uczennice klasy VII b zdradzały sekrety przyszłości zainteresowanym koleżankom i kolegom. Pierwszy raz bawili się wspólnie uczniowie klas IV - VII. Można było też wziąć udział w atrakcyjnych konkursach z nagrodami m.in. w konkursie tańca , owijaniu partnera papierem toaletowym i innych. Chętnych nie brakowało.... Atmosfera tego wieczoru była niezapomniana.

 

Dnia 22.11.2017r. w ramach realizowanego od lat w naszej szkole programu „Między nami Kobietkami” odbyło się spotkanie dziewcząt klas szóstych z prelegentką firmy ,,Procter and Gamble” p. Anną Kuźmińską. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku nasza szkoła wzięła udział w w/w zajęciach edukacyjnych o dojrzewaniu. Głównym założeniem programu jest: zdobycie określonej wiedzy i lepsze zrozumienie przemian fizycznych i emocjonalnych zachodzących w okresie dojrzewania, przyswojenie prawidłowej terminologii dotyczącej części ciała, dorastania i rozwoju, zaakceptowanie siebie i złagodzenie stresów związanych z dorastaniem oraz uświadomienie sobie, że wraz z dojrzewaniem wzrasta odpowiedzialność za dbałość o swoje ciało i postępowanie. Na zakończenie prelekcji uczennice klas szóstych otrzymały broszury informujące o zmianach zachodzących w ich organizmie w okresie dojrzewania opracowane przez Centrum Informacji „Always”. Dodatkowo firma obdarowała nasze młode kobiety pakietami próbek produktów sanitarnych. Zdobyta wiedza z pewnością pomoże dziewczętom pokonać wielorakość zmian zachodzących w okresie rozwoju kobiety.

Pedagog szkolny Anna Samborska

17 listopada odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu recytatorskiego w klasach drugich pod hasłem „Piękno polskiej jesieni”. Po eliminacjach klasowych uczniowie klasy IIa i IIb, którzy najpiękniej interpretowali wiersze o jesieni, zaprezentowali swoje umiejętności przed komisją konkursową. Dzieci wykazały się wysokim poziomem recytacji. Pani dyrektor Ewa Kujawska wraz z wychowawczyniami Lubą Chilimoniuk i Iwoną Rykaczewską wręczyła nagrody i wyróżnienia najlepszym uczestnikom konkursu.

Nagrody GRAND PRIX zdobyli:

Tosia Szepietowska - IIa

Ignacy Lewicki - IIa

Magdalena Kaczanowska - IIb

Nagrody zdobyli:

Iga Kieda - IIa

Emilka Sochoń - IIa

Nadia Krywoszej - IIa

Piotr Kowalski - IIa

Bartek Szotko - IIa

Sylwia Białowieżec - IIb

Michalina Kuchcińska - IIb

Błażej Szymański - IIb

Szymon Dąbrowski - IIb

Mariusz Kuźma – Iib

Wyróżnienia zdobyli:

Maja Horosz - IIa

Zuzanna Kiluk - IIa

Arek Socha – IIa

Lena Drużba - IIb

Kornelia Trojan - IIb

Mateusz Zabłocki - IIb

16 listopada to Dzień Tolerancji. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku mające na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm.

17 listopada 2017r.obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji. Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek. Uczniowie klasy III d oraz świetlicy szkolnej wysłuchali bajki profilaktycznej czytanej przez funkcjonariuszki Komendy Miejskiej Policji podinspektor Joannę Żebrowską – Gogiel oraz mł. asp. Paulinę Sidorską. Celem zajęć było kształtowanie postaw  tolerancji, szacunku i empatii. Uczniowie stworzyli „Drzewo Tolerancji” wpisując na listki hasła  kojarzące się  im z  tolerancją, które pięknie ozdobiły drzewo. Podsumowaniem tego dnia było stworzenie łańcucha tolerancji pod hasłem „Wszyscy różni, wszyscy równi”. Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które w tym dniu  towarzyszyły uczniom pogłębiły ich wiedzę na temat tolerancji, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób, otworzyły nasze serca i zachęciły do walki z  brakiem tolerancji. Podjęta przez naszą szkołę inicjatywa miała na celu poruszyć w nas strunę wrażliwości i spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością.

Koordynator działań profilaktycznych: Anna Samborska

 

Dnia 10.11.2017 r w klasach III odbyły się zajęcia profilaktyczne dotyczące zagrożeń na jakie mogą być narażone dzieci ze strony psów. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom na jakie zagrożenia mogą być narażone ze strony psów, w jaki sposób takich zagrożeń uniknąć, jak postępować z psem, aby spotkanie ze zwierzęciem było bezpieczne, a także zapoznanie z obowiązkami wynikającymi z posiadania psa. Uczniowie kl. III b i III g podczas spotkania mieli pogadankę oraz prezentację multimedialną. Zajęcia zostały przeprowadzone przez pracownika Referatu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w Białymstoku p. J. Gesinowskiego. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się pokaz umiejętności psa służbowego Straży Miejskiej.

Koordynator działań profilaktycznych – pedagog szkolny Anna Samborska

10 listopada odbył się uroczysty apel z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na sali gimnastycznej zebrali się odświętnie ubrani uczniowie z biało - czerwonymi kotylionami. W tematykę święta wprowadzili nas uczniowie klasy VII a . Chór szkolny odśpiewał patriotyczne pieśni. Pani dyrektor Ewa Kujawska zaprosiła nas na miejskie obchody tego święta.

Dnia 05.10.2017r. w naszej szkole odbyło się Ślubowanie Klas Pierwszych.

Na początek uroczystości uczniowie klas pierwszych przygotowali krótką część artystyczną dla zaproszonych gości. Następnie odbyła się część oficjalna ślubowania – składanie przysięgi przez dzieci oraz pasowanie na ucznia naszej szkoły przez Panią Dyrektor Ewę Barbarę Zaniewską oraz przez wychowawców klas pierwszych. Na pamiątkę tego dnia uczniowie pozowali w biretach do zdjęć klasowych. Następnie, dzieci integrowały się przy wspólnym poczęstunku w swoich salach. Na zakończenie, uczniowie wesoło bawili się na sali gimnastycznej z aktorami Teatru CoNieco.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy samych sukcesów.

Dnia 16 października 2017r. uczniowie naszej szkoły, podobnie jak dzieci z innych szkół podstawowych w Polsce realizujących program „Ratujemy i uczymy ratować”, kolejny raz wzięli udział w wyjątkowej akcji. Celem jej było ustanawianie Rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób. O wyznaczonej porze w godz. 12.00 – 12.30 ok.120 uczniów z klas drugich i trzecich przystąpiło do wykonywania czynności ratowniczych polegających na wykonywaniu 2 wdechów i 30 uciśnięć klatki piersiowej na fantomach przekazanych przez Fundację WOŚP. Towarzyszyła im piosenka „Stayin’ Alive” zespołu Bee Gees, która znakomicie oddawała tempo akcji. Pokazaliśmy, że już najmłodsi uczniowie naszej szkoły są w stanie opanować podstawowe czynności ratujące życie. Udowodniliśmy na co nas stać!

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku w naszej szkole obchody tego święta odbyły się 13 października. Zgromadzeni na sali gimnastycznej nauczyciele, uczniowie, pracownicy obsługi i administracji oraz rodzice mieli przyjemność obejrzeć montaż słowno-muzyczny. Uczniowie pod kierunkiem pani Marty Supińskiej i Joanny Ignatowicz w żartobliwy sposób dokonali oceny nauczycieli. Podziękowali również wszystkim pracownikom szkoły za ich cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość okazywaną na co dzień. O oprawę muzyczną zadbał chór szkolny pod kierunkiem pani wicedyrektor Grażyny Wołkowyckiej–Tomaszuk. O szatę graficzną zatroszczyła się pani Mariola Konopko.

Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna. Po przedstawieniu dyrekcja szkoły wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi. Podziękowała również wszystkim pracownikom szkoły za rzetelną pracę, zaangażowanie i wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych.

Uroczystość przebiegła w miłej i radosnej atmosferze.

Dnia 10.10.2017 r w klasie 0a odbyły się zajęcia profilaktyczne dotyczące bezpiecznej drogi do szkoły z wykorzystaniem zestawu edukacyjnego ,,Autochodzik’. Uczniowie kl Ia i I d podczas spotkania mieli zaprezentowany film edukacyjny ,,Bezpieczna droga z radami Pongeboba”. Zajęcia zostały przeprowadzone przez pracowników Referatu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w Białymstoku p. M. Kopciewską oraz p. A. Kozioł. Uczniowie otrzymali od prowadzących odblaski aby być widocznym w drodze do szkoły.

Koordynator działań profilaktycznych – pedagog szkolny Anna Samborska

6 października w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim zainaugurowano 8. edycję „Pól Nadziei”, która w sposób szczególny ma zachęcać młodych ludzi do wolontariatu i uwrażliwiać ich na potrzeby innych. Fundacja „Pomóż Im”, którą tworzą ludzie o wielkim sercu i empatii, prowadzi jedyne w naszym regionie domowe hospicjum dla dzieci. Nasza szkoła z wielkim zaangażowaniem przystępuje co roku do akcji. Uczestniczymy w inauguracji, sadzimy cebulki żonkili przy szkolnym ogródku, organizujemy zbiórki dla hospicjum, a wiosną kwestujemy na rzecz fundacji.

03 października 2017r. w oddziale przedszkolnym odbył się konkurs puzzlowy. Przystąpiło do niego 13 dzieci – 4 dziewczynki i 9 chłopców. Zadaniem dzieci było ułożenie 30-sto elementowych puzzli w jak najkrótszym czasie. Wszyscy uczestnicy sprostali zadaniu i otrzymali pamiątkowe nagrody.